BűnügyKözéletKözigazgatásMegyeRendőrség

Vigyázat: így próbálnak átverni telefonon

Egy egyre gyakoribb csalási módszerre hívja fel a lakosság figyelmét a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság, amely során ismeretlen személyek telefonon keresik meg az áldozatokat, és hamisan banki dolgozónak, rendőrségi képviselőnek vagy akár a Román Nemzeti Bank munkatársának adják ki magukat.

A csalók gyakran azzal az ürüggyel lépnek kapcsolatba az emberekkel, hogy „védik a számlát” vagy „vizsgálatot folytatnak egy feltételezett csalás ügyében”. Valójában a céljuk, hogy a gyanútlan áldozatok nagyobb összegeket utaljanak olyan számlákra, amelyeket ők irányítanak.

A telefonhívás során a csalók azt állítják, hogy az áldozat nevében engedély nélkül hitelt vett fel, gyanús bankszámlát nyitottak a nevében, vagy személyes adatai veszélybe kerültek. Más esetekben azt sugallják, hogy büntetőügybe keveredtek, vagy sürgősen „biztonságossá” kell tenniük megtakarításaikat, hogy elkerüljék a pénzveszteséget.

Hitelességük növelése érdekében a csalók profi hangnemben beszélnek, gyakran valódi intézményi alkalmazottak neveit használják, sőt hamis igazolványokkal vagy dokumentumokkal is alátámaszthatják állításaikat. Egyes esetekben „spoofing” technikát alkalmaznak: a telefonkészüléken az intézmény látszólagos hivatalos száma jelenik meg. Fontos hangsúlyozni, hogy a szám megjelenése önmagában nem garantálja az autentikus hívást.

A pszichológiai nyomás fokozása érdekében a csalók gyakran azt állítják, hogy a bank alkalmazottai közvetlenül érintettek a feltételezett csalásban, és sürgetik az áldozatot, hogy ne ellenőrizze az információkat más forrásokból, hanem azonnal cselekedjen. Sok esetben a beszélgetést átirányítják üzenetküldő alkalmazásokba, ahol részletes utasításokat adnak a pénz átutalására „biztonságos” számlákra, ezzel teljesen elveszítve az áldozat ellenőrzését a saját pénze felett.

A rendőrség emlékeztet: semmilyen bank, rendőri szervezet vagy a Román Nemzeti Bank nem kér telefonon keresztül SMS-kódot, jelszót, PIN-kódot, kártyaadatokat vagy pénzátutalást „biztonságos számlára”.

Ha ilyen hívást kapunk, a legfontosabb, hogy szakítsuk meg a beszélgetést, majd a hivatalos elérhetőségeken keresztül közvetlenül vegyük fel a kapcsolatot az érintett intézménnyel.

A rendőrség kéri, hogy ha már áldozattá váltunk, vagy gyanús hívást tapasztalunk, haladéktalanul értesítsük a bankot, majd forduljunk a legközelebbi rendőrkapitánysághoz.

Kapcsolódó

Hétfőn szünetel a vízszolgáltatás

Pápay Kamilla

Bővítik és korszerűsítik a tüdőgyógyászati klinikát

Rigmányi Eszter

Lakossági konzultációt tartanak a városi zaj csökkentéséről

Rigmányi Eszter

Ez a weboldal sütik használatával javítja az Ön felhasználói élményét. Feltételezzük, hogy ön ezt elfogadja, de kérésre le is iratkozhat. Elfogadom Részletek