Marosvásárhelyen egyre nagyobb aggodalmat vált ki az Azomureș vegyipari kombinát működése. Az elmúlt években a kombinát működése során több esetben is túllépték a levegőminőségi határértékeket.
A lakosság által „rókafaroknak” nevezett, időnként kijövő rozsdás-sárga füst a műtrágya gyártás véletlenszerű leállásaihoz és újraindításaihoz köthető, és ilyenkor a megengedettnél több nitrogén-dioxid kerül a levegőbe.
A kombinát zajkibocsátása is meghaladja a lakóövezetre előírt határértékeket: a gyár körül 65 decibeles zajt mértek, miközben az előírás lakóövezetre 40 decibelt engedélyez.
Az üzem 2016 januárjában kapta meg előző környezetvédelmi engedélyét, azonban azóta több uniós előírás is változott. A megyei környezetvédelmi hatóság már 2020-ban felkérte a gyár vezetőségét, hogy szerezze be a szükséges dokumentumokat az engedély meghosszabbításához.
A folyamat hosszadalmasnak bizonyult, mivel több tanulmányt, mérést és dokumentumot kellett benyújtaniuk a hatóságoknak. Ennek eredményeként 2025 októberében nyilvános közvita lesz, amely az engedély meghosszabbításának előfeltétele.

A lakosok tiltakozása három hete online petíció formájában is megjelent a declic.ro platformon. A kezdeményezés eddig szinte 900 aláírást gyűjtött, célja, hogy a hatóságok konkrét lépéseket tegyenek a zaj- és légszennyezés csökkentésére, különösen figyelembe véve, hogy az Azomureș környezethasználati engedélye 2026-ban lejár. A petíció címzettjei a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség, a Maros Megyei Környezetőrség, valamint a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság.
A petícióban a lakosok többek között a következőket kérik: valódi és átlátható társadalmi konzultáció a környezetvédelmi engedély meghosszabbítása előtt, független egészségügyi hatástanulmány, amely figyelembe veszi a közösség problémáit, valamint konkrét és ellenőrizhető intézkedések a levegő és zajterhelés csökkentésére.
„Az egészségünk nem képezheti alku tárgyát. A hatóságok kötelessége megvédeni a lakosságot, és biztosítani mindenkinek a tiszta és nyugodt környezetet”
– fogalmaz a petíció szövege. A petícióban szerepel továbbá 24 órás, hitelesített szenzorokkal végzett folyamatos mérés, konkrét beruházások a környezetkímélő működéshez, és határozott szankciók a határértékek túllépése esetén.
Budai Nóra civil aktivista a marosvasarhelyiek.ro-nak nyilatkozva hangsúlyozta:
„Nem a gyár bezárását kérjük, hanem hogy az uniós környezetvédelmi előírásokat betartsák, és független hatóság mérje a levegőbe kibocsátott anyagok összetételét és egészségre gyakorolt hatását. Szükség van arra, hogy a lakosok tudják, a problémáikat komolyan veszik, és valódi intézkedések történjenek.”
A nyilvános közvita 2025. október 6-án, hétfőn, 16 órától lesz a marosvásárhelyi UMFST Egyetem Aula Magna termében (Nicolae Iorga utca 1.). A civilek minden helyi lakost arra buzdítanak, hogy vegyen részt az eseményen, mert csak így tehetik hallhatóvá a problémákat és ellenőrizhetik a hatósági intézkedések valódiságát. A civilek hangsúlyozzák: az egészség, a gyerekek jövője és a környezet védelme nem alku tárgya, a lakosok biztonsága elsődleges szempont.
A petíció itt írható alá.

