Dák kori ezüstkincset tártak fel 2025 tavaszán a Maros megyei Beresztelke község területén. A hat darabból álló lelet egy körülbelül 550 grammos ékszergyűjtemény, amely többek között egy díszes karkötőt, fibulákat (ruhakapcsoló tűket), egy függőkkel ellátott nyakláncot és egy ovális lemezekből álló övet tartalmaz.
A tárgyak kivitelezése és díszítettsége arra utal, hogy azok egy magas rangú személy birtokában voltak, bár egyelőre nem tisztázott, hogy női vagy férfi tulajdonról van-e szó. A lelet szertartásos jellege alapján a régészek feltételezik, hogy áldozati célból vagy egy válságos időszakban elrejtve kerülhetett a földbe.
Ez az első olyan régészeti bizonyíték, amely a dákok jelenlétét igazolja Beresztelke térségében. A felfedezés nyomán a szakemberek terepkutatásba kezdenek, és egykori település vagy erődítmény nyomait keresik a környéken.
Beresztelkén azt követően kezdtek ásatásokba, miután két amatőr kincskereső, Moldovan Dionisie-Aurel és Zăhan Sebastian-Adrian rátalált a tárgyakra – tudtuk meg a Maros Megyei Múzeum szóvivőjétől. Vizi Iulia azt is elmondta a marosvásárhelyiek.ro-nak, hogy ezeket a kincseket meg fogják mutatni az érdeklődőknek is egy készülő kiállítás során.
Rigmányi Eszter