Egyre gyakrabban látnak napvilágot felvételek a Somostetőn, a szaladópályák és az állatkert környékén kószáló medvékről, illetve érkezik a riasztás, hogy a környékbeli utcákban is látják sétálni az ottlakók. Mandátumának első sajtótájékoztatóján Barabási Antal-Szabolcs, Maros megye prefektusa a medveveszélyről is beszélt, mint mondta, sürgős lépésekre van szükség, nem szabad megvárni, hogy a megyében is szerencsétlenség történjen. Mint ismeretes, nemrég a predeáli hegyimentő-szolgálat vezetőjét a saját háza közelében támadta a medve, életveszélyes sérüléseket okozva a férfinak.
A prefektus a szakemberek véleményére hivatkozva elmondta, a medvék áthelyezése nem valós megoldás, csupán tűzoltás.
– A medveügyben nem lehet húzni az időt, hiszen április-május az az időszak, amikor a legaktívabbak a medvék, élelem után kutatnak, nem szabad megvárni, hogy katasztrófa történjék a megyében – hangsúlyozta Barabási Antal-Szabolcs prefektus, aki a héten megbeszélést folytatott medveügyben az illetékes hatóságok képviselőivel annak érdekében, hogy mielőbb megoldást találjanak a Somostetőn fennálló veszélyhelyzetre.
Legutóbb néhány napja rögzítették a térfigyelő kamerák a három bocsával sétáló anyamedvét az állatkert bejárata előtt és a felvételek alapján nem ez az egyedüli medvecsalád, amely a környéken kószál. A hatóságokkal együttműködve, az állatkert két csapdát is kihelyezett a környéken, hogy próbálják befogni az állatokat, azonban eddig nem jártak sikerrel.
10-12 ezer medve van Romániában, az optimális egyedszám közel háromszorosa
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10-12 ezer közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter, aki sajtótájékoztatón ismertette a romániai barnamedve-populáció felmérésének előzetes eredményeit. A miniszter elmondta, javasolni fogja a 81-es sürgősségi kormányrendelet módosítását, mégpedig abban az értelemben, hogy a belterületeken eltörlik a fokozatos beavatkozás kötelezettségét.
– A polgármesterek kezébe adnám a döntést, hogy az adott helyzetben milyen lépést tartanak helyesnek – jelentette ki a szaktárca vezetője, aki szerint egyszerűsíteni fogják a beavatkozási bizottság működését is, mivel jelenleg papírokat kell aláírni, mint száz évvel ezelőtt.
Ehelyett azt javasolja, hogy mobiltelefonon keresztül, WhatsApp-csoportok vagy más kommunikációs alkalmazások segítségével, SMS-ben vagy bármilyen egyéb eszközt kellene használni, ami lehetővé teszi a gyors és hatékony döntéshozatalt. – Az emberi élet mindig elsőbbséget élvez. Semmi sem lehet fontosabb ennél – hangsúlyozta Mircea Fechet.
Menyhárt Borbála