KözéletTanügyTársadalom

Gyalog vagy két keréken iskolába, munkahelyre – kísérleti projekt indul Marosvásárhelyen

Gépkocsi helyett gyalog vagy kerékpárral menjenek reggelente iskolába – erre próbálja ösztönözni a marosvásárhelyi diákokat a Marosszéki Közösségi Alapítvány, ezért egy kísérleti projekt keretében, április 28-május 30 között LábBusz és BiciBusz “járatokat” indítanak négy-négy útvonalon. Az iskolába sétáló vagy kerékpározó gyerekek matricákat gyűjthetnek és díjakkal jutalmazzák őket a szervezők. A projekt egyelőre egy kísérlet, azonban amennyiben sikeres lesz és van rá igény, a szeptemberi iskolakezdéskor szeretnének lehetőséget teremteni, hogy a diákok minden nap eljuthassanak gyalog vagy kerékpárral az iskolába – hangsúlyozta a projekt részleteit ismertető sajtótájékoztatón Gál Sándor, a Marosszéki Közösségi Alapítvány vezetője.

Marosvásárhelyen a reggeli forgalmi dugók kialakulásához nagymértékben hozzájárul az, hogy a diákok nagy részét gépkocsival viszik iskolába a szülők.

Nyolc marosvásárhelyi iskola több mint hatszáz diákja körében végzett felmérést a Marosszéki Közösségi Alapítvány, a válaszokból pedig kiderült, hogy a tanulók 50%-a autóval jut el reggelente iskolába, és csupán 20%-uk gyalog.

Bár a diákok 80%-ának van biciklije, mindössze 3%-uk használja azt naponta – ismertette a felmérés eredményeit Gál Sándor. Az eredmények alapján egyértelmű, hogy nagy szükség van egy kerékpáros- és gyalogosbarát infrastruktúrára, mi több, a válaszok szerint a diákok 43%-a szívesen csatlakozna a BiciBusz, 22%-uk pedig a Lábbusz programhoz.

 

A Global Challenges Local Solutions finanszírozásával, illetve helyi támogatások révén megvalósított Bike/Walk2School kampány keretében minden pénteken, az egyes lakónegyedekből, összesen nyolc útvonalon BiciBusz és LábBusz “járatokat” indítanak április 28. – május 30. között.

Pénteki napokon, május 9-én, 16-án, 23-án és 30-án LábBusszal a 0-8 osztályos diákok mennének iskolába, a BiciBusszal pedig a 14 éven felüliek, ugyanis a törvény értelmében 14 évnél fiatalabb gyerek nem kerékpározhat a közutakon.

Az iskolába sétáló vagy két keréken tekerő csapatok előre meghatározott útvonalakon, csoportosan jutnak majd el iskolába, önkéntesek kíséretében, előre leszögezett megállópontokon lehet majd csatlakozni a csapathoz. Néhányan már vállalták, hogy kísérőként bekapcsolódnak a programba, azonban további önkéntesekre van szükség, akik reggelente elkísérnék a gyerekeket az iskolába – jegyezte meg Gál Sándor.

A kezdeményezéshez csatlakozó gyerekeket matricákkal jutalmazzák, az összegyűjtott matricákért pedig a projekt végén nyeremények járnak.

Ugyanakkor a Bikeathon applikáción keresztül kilométereket gyűjthetnek az iskolájuk számára a programba bekapcsolódó gyerekek és ahol a diákok a legtöbb kilométert gyűjtik össze, azok az iskolák pénzjutalomban részesülnek, amely összegeket sporteszközökre vagy a Zöld héten különféle tevékenységekre fordíthatnak.

A gyerekeknek szóló programmal párhuzamosan, a Bike2Work kezdeményezéssel a felnőtteket is arra ösztönözné a Marosszéki Közösségi Alapítvány, hogy kerékpárral jussanak el reggelente a munkahelyükre. A program keretében a vállalatok benevezhetik erre az alkalmazottaikat, eddig hat cég jelezte, hogy bekapcsolódnak a kezdeményezésbe. A fent említett applikáción keresztül a munkába kerékpározók is kiválaszthatnak egy iskolát, amelynek a javára gyűjtik majd a kilométereket.

Amennyiben valaki részleteket szeretne megtudni a programról vagy csatlakozni kíván a kezdeményezéshez, megteheti a www.bike2school.ro weboldalon, vagy a Bikeathon applikációban.

Menyhárt Borbála

Fotók: Marosszéki Közösségi Alapítvány

Kapcsolódó

Nagylélegzetű projekt készül: teljesen felújítanák a Teleki Téka épületét

Pápay Kamilla

Crin Antonescu levele a magyar közösséghez

Pápay Kamilla

Ünnepnapokon újra járnak a buszok a Somostetőre

Rigmányi Eszter

Ez a weboldal sütik használatával javítja az Ön felhasználói élményét. Feltételezzük, hogy ön ezt elfogadja, de kérésre le is iratkozhat. Elfogadom Részletek