Országos viszonylatban a legjobban felszereltek közé tartozik a Maros Megyei Hegyimentő Szolgálat. A Maros Megyei Tanács támogatásával az utóbbi években is számos olyan felszerelést sikerült vásárolni, amelyek óriási segítséget jelentenek az életmentésben. A korszerű keresődrónokat például nemcsak a hegyimentésben vetik be, hanem a rendőrség munkáját is segítik az eltűnt személyek keresésében, illetve legutóbb, egy Déda környéki bozóttűznél kérte a drónos csapat segítségét a megyei vészhelyzeti felügyelőség.
A Maros Megyei Hegyimentő Szolgálat vezetője, Kovács Zoltán Róbert érdeklődésünkre elmondta,
felszereltség terén igen jól áll a csapatuk, a Maros megyei önkormányzat támogatásával folyamatosan igyekeznek újítani és bővíteni az eszköztárukat olyan felszerelésekkel, amelyek gyorsabbá és hatékonyabbá teszik az életmentő munkát.
A keresőcsapatok munkájában óriási segítséget jelent a szolgálat tulajdonában lévő, két keresődrón, hiszen jelentősen felgyorsítja a keresést, pár perc alatt képes átfésülni egy több hektáros területet, és küldi az adatokat arról, hogy hol talált embert, vagy emberhez hasonlót odalent. A Maros Megyei Hegyimentőszolgálat az egyik legperformánsabb keresődrónt vásárolta meg, amely hőkamerával is el van látva, így éjszakai keresésre is alkalmas – mutatott rá a szolgálat vezetője.
A dróntechnológián túl, a tavaly sikerült beszerezniük egy, világszinten is új találmánynak számító felszerelést, egy mesterséges intelligenciával működő, víz alatti szonárt, amely a hegyimentőszolgálat búvárcsapatának a munkáját segíti. Nyári idényben ugyanis a megyei vészhelyzeti felügyelőség gyakran kéri a búvárcsapat segítségét amikor víz alatt, eltűnt személyt kell felkutatni.
A Maros Megyei Hegyimentőszolgálat jelenleg öt, a méretes mentőfelszereléseik szállítására alkalmas terepjáróval rendelkezik, ezen kívül négy ATV, illetve három hószán is segíti az életmentő munkájukat. Kovács Zoltán Róbert kiemelte, a hószánok télen, nagy hóban óriási segítséget jelentenek abban, hogy minél gyorsabban eljusson a balesetet szenvedett személyhez az elsősegélynyújtó csapat, egy szakember, aki ellátja és melegen tartja addig, amíg a helyszínre érkezik a többi hegyimentő a felszerelésekkel, amelyekkel le tudják hozni az áldozatot a hegyről. Ugyanezt a célt szolgálják az ATV-k is, a lényeg, hogy mielőbb elsősegélyben részesüljön az áldozat.

A Maros Megyei Tanács támogatásával vásárolt felszerelések mellett, a Belügyminisztériumtól kaptak a tavaly egy terepen bevethető mentőautót is, amely kutyák szállítására alkalmas utánfutóval is el van látva, így biztonságos körülmények között tudják eljuttatni a bevetésekre a munkájukat segítő két keresőkutyát – tette hozzá a szolgálat vezetője. Mint mondta, nagyon várják már, hogy elkészüljön az új, tágas székház, ahol az összes járművüket, illetve mentőfelszerelést egy helyen, megfelelő körülmények között tudják majd tárolni.
Az új székház építése jó ütemben halad. Tavaly novemberig elkészült az épület pirosban, most márciusban újraindultak a munkálatok. Év végéig kell elkészülnie a beruházásnak. A székház alkalmas lesz a 24 órás ügyelet ellátására, ugyanis a többszintes épületben lesz raktárhelyiség, edzőterem, garázs, irodák, konyha, egy pihenőszobát is kialakítanak és lesz gyűlésterem, ahol felkészítőket, elsősegély-tanfolyamokat lehet tartani.
(X)