KözéletTársadalom

Száj- és körömfájás: Magyarországról tilos az élő állatok és állati eredeti termékek behozatala

Megjelent Magyarországon a hasított körmű állatokra igen veszélyes száj- és körömfájás. A rendkívül ragályos betegség megfékezése végett a romániai hatóságok március 11-étől tilalmat vezettek be élő állatok, állati eredetű termékek, hús, hústermékek, tej, szaporítóanyag és takarmány behozatalára Magyarország területéről.

A helyzet kapcsán Kolcsár Károly állatorvos, RMDSZ-es parlamenti képviselő, a mezőgazdasági bizottság tagja közölte, a Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ a romániai szarvasmarha-, sertés-, juh-, kecske-, bivalyállomány és a vadon élő kérődzők megvédése érdekében a következő rendeletet hozta:

– Leállították a hasított körmű háziállatok szállítását Magyarország irányából, de azoknak a mezőgazdasági és élelmiszeri termékeknek a behozatala is tilos, amelyek a betegséget potenciálisan terjesztő állatoktól származnak vagy azokkal érintkezhettek.

– Tilos a hasított körmű háziállatok Magyarország és Szlovákia irányából érkező feldolgozatlan, nem hőkezelt húsának értékesítése.

– Tilos a nem hőkezelt tej és tejtermékek behozatala Magyarországról és Szlovákiából, kivéve ha a tej bizonyítottan nem fertőzött állattól származik.

– Azok a kereskedelmi egységek, amelyeknek állandó feldolgozási szerződéssel rendelkeznek, 24 órán belül kötelesek értesíteni a Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóságot, de ugyanitt a szállítási ütemtervet is közölniük kell.

Egy másik rendelkezés azokat az állattartó gazdákat érinti, akik február elseje után Magyarországról vagy Szlovákiából élő állatot hozattak. Ezeken a farmokon a Megyei Állategészségügyi Igazgatóság ellenőrzéseket fog végezni, mintákat vesznek az állatoktól. Az érintett gazdaságokat fokozott figyelemmel kísérik és kötelező lesz az állandó fertőtlenítés az innen be és kilépő járművek esetében.

A képviselő hangsúlyozta, fontos tudni, hogy a száj- és körömfájás emberre általában nem terjed, nagyon ritkán, beteg állatokkal való érintkezés estén veszélytelen, enyhe lefolyású tüneteket produkálhat.

Az állatokat érintő betegség főbb tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a fokozott nyáltermelés és hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így, ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, a teljes párosujjú patás állományt fel kell számolni.

A legfontosabb, hogy minden, a betegségre fogékony faj gazdája fokozottan figyeljen a járványvédelmi előírások és az elrendelt szigorú hatósági intézkedések betartására, állataik megbetegedését azonnal jelentsék állatorvosuknak vagy az illetékes hatóságoknak.

Fotó: Kolcsár Károly képviselő Facebook-oldala

Kapcsolódó

Forgalomkorlátozások a Maros-mentén: védőhálókat szerelnek, hogy megelőzzék a sziklaomlást

Művészetis diákokat támogatnak a magyar kultúra napi gála bevételéből

Erdélyi gazdaságfejlesztés anyaországi támogatással

Ez a weboldal sütik használatával javítja az Ön felhasználói élményét. Feltételezzük, hogy ön ezt elfogadja, de kérésre le is iratkozhat. Elfogadom Részletek