Bizonyára sokan azt gondolják, hogy a stílustanácsadó a kifutók, a divat- és a sztárvilág kiváltsága. Hajnal Zsuzsa, marosvásárhelyi stílus-, és színtanácsadó sikeres pályafutása azonban egyértelmű bizonyítéka annak, hogy itthon, a szülővárosában is van igény a munkájára: a gyermeknevelési szabadságról a munkaerőpiacra visszatérő édesanyáktól, a politikusokig, és a tizenéves kamaszoktól a hetvenes hölgyekig igen színes az ügyfélköre.
Hajnal Zsuzsát nemcsak Marosvásárhelyen, de Erdély-szerte is egyre többen ismerik, ékszerkészítőként, személyi vásárlási-, illetve stílus- és színtanácsadóként nagyon sok nőnek, – és mint kiderült, férfiaknak is – mutatja meg, melyek számukra a legelőnyösebb színek és szabásvonalak.
Zsuzsi és a divat összefonódása nem új keletű, már gyerekkorában is érdekelte az öltözködés és nemcsak a babáinak, hanem magának is varrogatott ruhákat. Ez a szenvedélye később sem illant el, főleg, hogy lehetősége adódott Londonban közelebb kerülni a divat világához, a British College of Professional Styling szakán tanult szín- és stílustanácsadást, majd kirakatrendezőként, látványtervezőként dolgozni a Harrodsban.
Az egyéni adottságokhoz igazodva, a legjobbat hozza ki
Zsuzsi úgy véli, egy stílustanácsadónak az a dolga, hogy az adott személyből a legtöbbet és a legelőnyösebbet hozza ki. Ugyanis ha tisztában vagyunk a testalkatunkkal, a stílusunkkal, azzal, hogy mely színek állnak jól, akkor nem vásárolunk össze-vissza mindenféle ruhaneműt, ami a szemünknek tetszik, hanem olyan darabokat választunk, amelyek előnyösek számunkra, és amelyeket valóban használni fogunk.
– Egy jól megválasztott szín kiemeli a szemünk, a bőrünk, a hajunk karakterét. A színtanácsadás abban segít, hogy megértsük, melyik árnyalat van ránk jó hatással, miért áll jobban egyik vagy másik ruhánk, és melyik teszi fakóvá, szürkévé a bőrünket, esetleg emeli ki a bőrhibáinkat.
Így a szakember a kliens fizikai adottságainak megfelelően próbálja a számára legelőnyösebb színeket kiválasztani, figyelve az illető testalkatára, arcformájára, illetve az arányokra. A lényeg, hogy megértsük kívülről önmagunkat, hogy milyen fazon, szabásminta, milyen szín áll jól, mi, miért előnyös vagy előnytelen számunkra – állítja Zsuzsi. Hozzátette, mindig azok a színek előnyösebbek számunkra, amilyenek mi vagyunk. Ő például egy sötétebb, melegebb tónusú, sárgásabb a bőre, barnás a szeme, sötét a haja, tehát egyértelmű, hogy a sötét, meleg színek, a barna árnyalatai, a mustársárga előnyösek, és semmiképp nem a ciklamen, vagy a kék árnyalatok. Ha valakinek azonban világoskék, szürkés-zöldes szeme van, világos a szája, fehérebb a bőre, akkor a hamvas, szürke, fakó, hideg színek, az ezüstös árnyalatok állnak jól – mutatott rá a stílustanácsadó, aki szerint attól lesz valaki igazán stílusos, hogy miként hozza összhangba azokat a színárnyalatokat, formákat, modelleket, amelyek számára előnyösek.
Amivel nem lehet melléfogni
Ha valaki nagyon nincs tisztában a számára előnyös színekkel, azok számára jó hír, hogy van pár szín, amelyekkel nem lehet nagyon melléfogni, azaz nem túl előnytelen, bármilyen típusba is tartozik a viselőjük. Ilyen a meggyszín, a türkiz, a tengerészkék, vagy a lilás-barnás tüdőszín.
A politikustól a többgyerekes édesanyáig
Hogy ki jár manapság szín-, és stílustanácsra? Hát meglepően sokan – árulja el Hajnal Zsuzsi.
Az ügyfelei között politikusok, pedagógusok, orvosok, de olyan édesanyák is vannak, akik gyermeknevelési szabadságról térnek vissza a munka mezejére, és szeretnék megtalálni a számukra előnyös stílust.
Megfordult már nála 75-8O éves néni, illetve gyakran édesanyák hozzák a tizenéves gyereküket, mert szeretnék, ha tudatosan választanák meg azt, amit magukra öltenek. Sok anyuka keresi meg azért, hogy mondja már meg a gyerekének, ne hordjon feketét, Zsuzsi azonban erre nem hajlandó, hiszen tudja, szinte minden gyereknek van egy “fekete korszaka”, így a kamaszoknak is csak arra vonatkozóan ad tanácsot, hogy mi az, ami számukra előnyösebb. Meggyőződése, hogy amikor majd eljön az idő, hogy a tinédzser jól akarja érezni magát a bőrében és nemcsak elbújni a fekete mögé, akkor hasznosítani fogja a tanácsait. A férfi ügyfelek közül sokan azért fordulnak stílustanácsadóhoz, mert szeretnének jól kinézni, de utálnak vásárolni, így Zsuzsi segítségét kérik. – Lehet, hogy valaki ötévente vásárol egy ruhadarabot, de az valóban telitalálat legyen. Nem kell valakinek ötven póló, elég három is, de az igazán hozzá illő legyen – adott hangot véleményének a stílusosság szakértője.
A pár lejes kabát is lehet menő, ahogy a pár száz eurós is borzalmas
A saját öltözködésében Zsuzsi “újrahasznosít”, azaz szinte kizárólag másodkézből vásárol, turkálóból, de gyakran a Charity shopban, vagy online bukkan rá egy-egy álomdarabra. Elárulja, nemrég öt lejért talált egy “kincset”, egy márkás, gyapjú és kasmír kombinációjú kabát személyében.
– Nem számít hogy mennyi pénzt költünk, pár lejért is lehet csodás darabokat vásárolni, illetve sok száz lejért is előnytelent, ami végül a szekrény mélyén végzi – hangsúlyozta.
A marosvásárhelyi fiatal stílustanácsadó kedvencei a hosszú kabátok, ebben is a kasmír-gyapjú kombináció. De a szíve csücske az egyszerű, három csíkos “arany” szándál, ami nyáron nem esik le a lábáról, kirándulni, esküvőre, tengerpartra is ezt hordja, néha persze, stílusosan kombinálja, például egy aranyövvel. – Önmagában egy kiegészítő nem jó vagy rossz, attól függ, mivel kombináljuk – jelenti ki Zsuzsi, akinek a ruhatárában, bármennyire fura, nincs farmernadrág. Mint mondja, másokon szereti, ahogy áll, de ő még nem talált olyan farmert, ami előnyösen mutatna rajta. Ugyanez a helyzet a sportos öltözékkel, ha valaki beszabadulna Zsuzsi gardróbjába, hiába keresné, sem sportos felsőt, sem sportcipőt nem találna ott.
Menyhárt Borbála