Megemelékezés a marosvásárhelyi Postaréten, zenés-táncos villámcsődület a város több helyszínén, színházi előadás, díjátadó és ünnepi koncert a Kultúrpalotában, illetve egész napos program a várban nyíló Petőfi kávéházban – a Maros megyei RMDSZ 12 partnerszervezettel és -intézménnyel fogott össze idén annak érdekében, hogy méltó módon, színes, tartalmas programsorozattal ünnepelhesse március 15-ét a város magyarsága.
Múltunk ereje, jövőnk reménye – ezen mottó jegyében szervezik meg idén Marosvásárhelyen az 1848–49-es forradalom és szabadságharcra emlékező programsorozatot, amelyben a hagyományőrzés és a közösségi élmény egyaránt fontos szerepet kap.
Csibi Attila, a Maros megyei RMDSZ elnöke hangsúlyozta, a cél az volt, hogy összehangolják a kulturális intézmények és civil szervezetek programjait és közösen egy olyan kínálattal álljanak elő, amelyben a családok apraja-nagyja talál kedvére valót.
Az ünnep csúcspontja idén is a Postaréti ünnepi megemlékezés lesz, de az események már március 12-től kezdődnek Marosvásárhelyen, amikor 19 órától a Budapesti Udvari Kamaraszínház a Kultúrpalota nagytermében mutatja be A világ és a vége című előadását.
Kokárdakészítés, forradalmi kvíz és közös nótázás a Petőfi kávéházban
Nemzeti ünnepünk alkalmából színes, egész napos programsorozattal várja a családok apraját-nagyját március 15-én a Marosvásárhelyért Egyesület és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány.
Újra megnyitják egy napra a Petőfi kávéházat a Várgaléria alatti régi étterem épületében, ahol számos, izgalmas tevékenységbe lehet bekapcsolódni.
Az Erdélyi Hagyományok Háza mesterei kézműves foglalkozásokkal várják az érdeklődőket: bárki elkészítheti saját kokárdáját hagyományosan szalagból, de gyöngyből is fűzhet magának, ugyanakkor a csákó- és lovacskakészítés fortélyait is elsajátíthatják. A legkisebbeket gyermektáncház és élőszavas mesemondás is várja – természetesen csakis olyan, ami kapcsolódik az 1848-as forradalomhoz, de legalábbis huszárokról, katonákról szól – ismertette a Petőfi kávéház kínálatát Nagy Éva, a Marosvásárhelyért Egyesület elnöke.
Az ünnepi program részeként izgalmas előadások és tematikus séták is várják majd a látogatókat, akik Forradalmi kvízen is összemérhetik tudásukat másokkal az 1848-as események kapcsán. Az esti órákban a Ditrói Férfi Dalkör és az Üver zenekar katonadalai csendülnek fel, és mindenkit közös nótázásra várnak. Az igazi kávéházi hangulatot a Gemma Book Café biztosítja, ahol a résztvevők huszárokkal kávézhatnak, megtekinthetik az egykori huszárok viseleteit, retro photo-booth segítségével emlékeket örökíthetnek meg, sőt, Petőfiként vagy Szendrey Júliaként is fényképezkedhetnek. A hagyományhoz híven pedig, a Petőfi kávéházban idén is megrendezik a bajusz- és szakállszépségversenyt.
Táncra perdülnek a legények
A város több helyszínen, a Színház-téren, a vár udvarán, és a Somostetőn, március 15-én, 13, 13.30 és 14 órától villámcsődület keretében legényes táncokat adnak elő a Maros Művészegyüttes, valamint a Maros megyei amatőr néptánccsoportok, így tisztelegve a márciusi ifjak és hőstetteik emléke előtt.
A fiatalok is emlékeznek
Március 14-én, pénteken fél tizenkettőtől a főtéri katolikus plébániatemplomban a marosvásárhelyi katolikus iskola diákjai verses-zenés összeállítással tisztelegnek a hősök emléke előtt, március 15-én, szombaton 12 órától pedig a Bolyai Farkas Líceum, Református Kollégium és a Művészeti Főgimnázium diákjai a Petőfi Sándor-szobornál adják elő a Talpra magyar című ünnepi műsorukat.
Minikiállítás a Tékában
A Teleki–Bolyai Könyvtárban Forradalmi és csataképek címmel nyílik minikiállítás március 15-én tíz órakor, amelyen Jókai Mór forradalmat és szabadságharcot idéző műveiből, eredeti kéziratokat mutatnak be, de Jókai által szerkesztett 1848–49-es folyóiratokat is megtekinthetnek az érdeklődők. A minikiállítás aznap 14 óráig lesz látogatható, de április elejéig elérhető lesz, ha valaki a nemzeti ünnepen lemaradna róla.
Könyv és gyertya díjátadóval zárul az eseménysorozat
A Postaréti megemlékezés szombaton 16 órakor kezdődik, ezt követi 18 órától a Kultúrpalotában a Könyv és gyertya díjátadó, ahol tizenegy olyan Maros megyei személyiség érdemeit ismerik el, akik sokat tettek a magyarságért. A megemlékezések sorát Molnár Levente és a Fényerő zenekar Magyar erő, magyar szépség című koncertje zárja.
Menyhárt Borbála