A hazai mozikban is nagyon jól szerepelt a Futni mentem című film, amelynek egyik szereplője a Marosvásárhelyen született, Budapesten élő Bányai Kelemen Barna. A színművésszel az alkotásról, beszélgettünk, de szó esett Herendi Gáborról, Ember Márkról, és az is kiderült, hogy Csányi Sándorral hogyan folytatták az együttműködést.
– Rekordidő alatt került mozikba a film, a forgatás megkezdésétől számított 7 hónap elteltével. Milyen élmény volt számodra ez a munka?
– Valóban gyorsan készült el az alkotás. Ez egy kis költségvetésű film volt, éjjel-nappal forgattuk, szó szerint, a benti jeleneteket többségében éjszaka vettük fel. Számomra az emlékezetes pillanatok azok, amelyeket jó emberek társaságában töltök el. Az én jeleneteimet 6-7 nap alatt forgattuk le, és jó élmény marad minden pillanat, amelyet a csapattal töltöttem. Vagány emberekkel dolgoztam együtt.
– Hadd említsük meg itt Csányi Sándort, akivel ugyan egyetlen jeleneted volt a filmben, akkor sem szóltatok egymáshoz, mégis, valami született ebből a munkából.
– Igen, ez izgalmas hozadéka volt a forgatásnak. Csányi Sándorral személyesen nem ismertük egymást. Természetesen, tudtunk egymásról, de a forgatáson volt alkalmunk először találkozni és bemutatkozni egymásnak. És igen, egyetlen közös jelenetünk volt, a záró részben, amikor a húst sütögettük a vacsorához, de ebben a vágójelentben nem kellett egymáshoz szólnunk. A szünetekben viszont sokat beszélgettünk, gyorsan megismertük egymást, és az ő ötlete volt, hogy dolgozzunk együtt egy produkcióban: mi ketten és Pál András színművész. Ez volt a kiindulópont, és létre is jött a 21 az egyben. Ez egy improvizációs, egész estés előadás, ami arról szól, hogy a nézők által adott szavakat beépítjük a szövegünkbe. Azért 21 az egyben, mert 21 jelenetet dolgozunk fel szinte ugyanarra a szövegre, amelyet egyébként a marosvásárhelyi közönség által is jól ismert Székely Csaba írt.
– Térjünk vissza a Futni mentem-hez. Nem ez az első filmszereped, a Toxikóma után milyen kihívásokkal kellett ezúttal szembenézned?
– Most egy teljesen másik karaktert kellett eljátszanom, más volt a szereposztás is, a rendező viszont azonos a két film esetében. Én örülök, hogy ki tudtam magam próbálni egy romantikus vígjátékban is. A karakter, amit eljátszom, picit távol áll tőlem. Nem vagyok ilyen, nem hagyom, nem kérem, hogy ennyire kiszolgáljanak, mint a filmbeli Ákost. A romantikus lelkület közel áll hozzám, de én nem szólnék oda a feleségemnek úgy, mint ő.
– Említetted a rendezőt, aki ugye nem más, mint Herendi Gábor. Mit gondolsz, az ő neve garancia arra, hogy egy film sikeres lesz?
– Nem tudom, de szerintem mondhatnám azt, hogy igen. És hát ez követhető is, mert ha a munkásságát nézzük, akkor láthatjuk, hogy olyan filmek fűződnek a nevéhez, amelyek nagy nézettségszámot produkáltak. Ilyen a már említett Toxikóma, bár ennek ilyen szempontból zord kimenetele lett a pandémia miatt. Akkor éltük a bezárkózós életünket, azért nem hozott olyan nagy nézettségi számokat, ezen talán a Netflix segített egy kicsit. De ott van a Kincsem, a Valami Amerika, a Magyar vándor … ezek mind olyan filmek, amelyek egyértelműen jelzik, hogy Herendi Gábor érti a közönséget, ismeri ízlését, szeretik az emberek az alkotásait.
– A Futni mentem mellett tarol a mozikban a Hogyan tudnék élni nélküled alkotás is. Mi lehet a siker titka?
– Azt hiszem, a siker egyrészt Ember Márknak köszönhető. Mindkét filmben jól csinálja, amit csinál, és biztos vagyok benne, hogy sokan rajonganak érte. Másrészt mindkét alkotás olyan közönséget céloz meg, amely vevő az ilyen hangulatú filmekre. A két film inkább segítette egymást, és nem lehet elkerülni azt a tényt sem, hogy mindkettő szerethető, és ilyen értelemben a nagyközönségnek szól. Egyik a humorával, a másik a dalaival, a tánccal és tehetséges fiatalokkal hódít. Azt gondolom, mindkét film elérte a célját.
– Személy szerint milyen visszajelzéseket kaptál a Futni mentem filmről?
– Barátaimtól, ismerőseimtől, akik látták a filmet, pozitív visszajelzést kaptam, azt mondják, hogy egy igazán eltalált romantikus vígjáték kerekedett ki belőle. De nehéz lekövetni a közönséget, nincs hivatalos csatornám, ennek hiányában nehezen találkozom a nagyközönség véleményével.
– Jelenleg mind dolgozol?
– Most éppen a budapesti Katona József Színházban készülünk bemutatóra. Ascher Tamás Goldoni Egy nyár munkacímű művét állítja színpadra, ebben kaptam szerepet, zajlik a próbafolyamat.
Fotó: Vertigo Média Kft.
Rigmányi Eszter