KözigazgatásKultúraMegye

Elavult törvények miatt rekedtek magyarországi műkincsek Marosvásárhelyen

Precedens nélküli helyzetbe került a Maros Megyei Múzeum: raktárban kell őriznie a Fejedelmek aranya nevű tárlat Magyarországról érkezett műtárgyait. Az elavult törvények betartásához ragaszkodó hatóságok nem hagyják jóvá hazaszállításukat.

Ötvös Koppány Bulcsú múzeumigazgató a hollandiai műkincsrablás kapcsán nyilatkozott a marosvásárhelyiek.ro megkeresésére, hogy a sajnálatos eset megtörténte után ideje rendbe rakni dolgainkat. Nemcsak a biztonságtechnikai részletekre kell odafigyelni, hanem az elavult törvényeket is frissíteni kell, ellenkező esetben fennáll a veszélye annak, hogy nem lehet többé nagy értékű kiállításokat Romániába hozni, vagy az itteni értékes tárgyakat külföldre vinni.

Csikicsuki helyzetbe került a múzeum

A faramuci törvények miatt a Maros Megyei Múzeumban ragadtak azok a műtárgyak, amelyeket a város Magyarországról kapott kölcsön, hogy a Fejedelmek aranya nevű időszakos tárlat részét képezzék. A nagyon népszerű kiállítás fél év alatt 11 ezer látogatót vonzott a Kultúrpalotába, a tárlatot tavaly november végén bontották le, és hazaszállításuk következett volna.

A kiállítás tavaly júliusi megnyitója a Kultúrpalotában

A 2003-ban elfogadott, az értékek és személyek őrzéséről szóló 333-as számú törvény, és a hozzá kapcsolódó kiegészítések szerint az 500 ezer euró feletti értékű tárgyakat kizárólag páncélautóval szabad szállítani. Ötvös Koppány Bulcsú szerint itt két olyan probléma vetődik fel, amelyre nem gondolt a jogalkotó:

  • A páncélautók többségét pénzszállításra alakították ki, emiatt korlátozott méretű ajtóval rendelkeznek. A műtárgyak, például a festmények többsége egyszerűen nagyobb, mint a nyílás, ezért nem férnek be.
  • Ha mégis beleférnek, akkor a pénzszállító jármű nem tudja szavatolni a biztonságos szállítást, hiszen nem tud hőmérsékletet vagy páratartalmat szabályozni, nem beszélve arról, hogy például a festményeket párnázott autóban kell szállítani, elkerülve, hogy károsodjanak a zötykölődés miatt.

A múzeumigazgató szerint az az autó, amely az utóbbi problémára technikai megoldásokat kínál, nem páncélozott, tehát ellentmond a törvény előírásainak.

Van, ahol létezik szándék a megoldásra

Ötvös Koppány Bulcsú arra hívta fel a figyelmet, hogy volt már példa arra, hogy szemet hunytak a valóságtól elrugaszkodó törvények felett.

„Például egy 500 millió (!!!) euró értékű kiállítást olyan autóval szállítottak, amely ugyan megfelelt a műtárgyak épségének védelmét biztosító feltételeknek, de nem volt páncélozott”

– mondta a múzeumigazgató, aki tud több olyan, ma is látogatható tárlatról az országban, amelyek tárgyainak szállítása nem történt törvényesen. Kiemelte, hogy a helyzet bosszantó, de nem kíván ujjal mutogatni senkire, inkább a jogszabályok szükségszerű módosítására hívja fel a figyelmet.

 

Évek alatt felépített bizalom hullik porba

Ötvös Koppány Bulcsú elmagyarázta, hogy a gyakorlat az, hogy annak az országnak a hatóságai kell engedélyezzék a műkincsek szállítását, ahonnan a tárgyak indulnak.

A Fejedelmek aranya kiállítás a Kultúrpalotában

A Fejedelmek aranya kiállításhoz a Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Iparművészeti Múzeum küldtek értékes kincseket. Ezeket a romániai hatóságok jóváhagyásával kell most hazaszállítani. Itthon viszont nem sikerül megkapni a jóváhagyást, mert nem sikerült olyan páncélautót szerezni, amelynek ajtaján beférnek a műkincsek. A csendőrség így, a törvényre hivatkozva nem adja meg a jóváhagyást. A múzeumigazgató próbálja elmagyarázni a magyar kölcsönzőknek, hogy megvan a szándék a tárgyak hazaszállítására, de akadályokba ütköznek.

„Most abban a helyzetben vagyunk, hogy évek alatt felépítettünk egy bizalmat, sokszor ingyen kaptunk műtárgyakat, és most nem tudom hazaszállítani”

– magyarázza a lehetetlen helyzetet a szakember, hozzátéve, hogy ez már diplomáciai szintű probléma.

Még van remény

Ötvös Koppány Bulcsú szerint folyamatosan tárgyalnak a magyarországi féllel és a helyi hatóságokkal az ügy megoldása érdekében. Körvonalazódni látszik egy megoldás, hiszen került egy megfelelő méretű páncélozott jármű, amelyet a Magyar Nemzeti Bank a rendelkezésre bocsátana. Az autó páncélozott voltát igazoló papír viszont még abból az időből való, amikor sem Magyarország, sem Románia nem volt az Európai Unió tagállama, most zajlik a megoldás ennek a bizonyítványnak az uniós szabványoknak megfelelő rendezése. „Én megértem a helyi hatóságokat is, hiszen kell nekik egy bizonyíték, hogy a jármű valóban páncélozott” – mondta a múzeumigazgató, aki elismerte, hogy most az asseni műkincsrablás sem segít a helyzen, emiatt is óvatosabbak a hatóságok.

November óta raktárban őrzik a kölcsöntárgyakat

A Magyarországról érkezett tárgyak tavaly novembertől a Maros Megyei Múzeum raktárában állnak, hazaszállításukra várva. Szerencsére a tárolás nem jár plusz költséggel, a megyei múzeum rendelkezik megfelelő riasztórendszerrel és 24 órás személyi őrséggel ellátott raktárral. „A tárgyak biztonságban vannak, ha egyáltalán lehet ilyet mondani a hollandiai műkincsrablás után” – közölte Ötvös Koppány Bulcsú. Hozzátette, hogy bízik benne, hogy végül sikerül hazaszállítani a kincseket.

„Ez a probléma létezik, és mielőbb rendezni kell a helyzetet a törvények frissítésével”

– fogalmazott a Maros Megyei Múzeum igazgatója.

Fotók: Péter Ferenc Facebook-oldala

🖋️ Rigmányi Eszter

Kapcsolódó

Maros megyében is igényelhető lesz az elektronikus személyi igazolvány

Rigmányi Eszter

Maros megyeiek is részt vehetnek a kályhák roncsprogramjában

Rigmányi Eszter

Különleges berlini koncertre készül a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia

Ez a weboldal sütik használatával javítja az Ön felhasználói élményét. Feltételezzük, hogy ön ezt elfogadja, de kérésre le is iratkozhat. Elfogadom Részletek