KözéletTársadalom

Nem olcsó mulatság a 112-vel szórakozni

Maros megye országos viszonylatban élen jár a 112-es sürgősségi hívószámra beérkező, indokolatlan hívások számának tekintetében. A tavalyi adatok szerint a riasztások több mint 52 százalékában nem állt fenn vészhelyzet, csupán egyesek szórakozás végett vagy azért tárcsázták a sürgősségi hívószámot, hogy szitkozódjanak.

Fotó: Marosvásárhelyi Szociális Igazgatóság

Február 11-e a 112-es egységes segélyhívó szám napja. A romániai Különleges Távközlési Szolgálat (STS) által január végén közzétett adatok szerint tavaly közel egymillióval csökkent a sürgősségi hívószámra érkező indokolatlan hívások száma. De még így is nagyon magas. Az elmúlt évben országszerte több mint 9 millió hívást fogadtak a 112 diszpécserei, ezek hatvan százaléka bizonyult csak valós sürgősségnek. A többi indokolatlan riasztás volt, sokan információkat szeretnének kérni, mások pedig puszta szórakozásból hívják a 112-t, holott ezzel életeket veszélyeztetnek. Fel sem fogják, hogy amíg ők játszanak és ezáltal foglaltan tartják a vonalat, mások tényleg segítségre szorulnak.

Maros megyében a tavaly beérkező, több mint 319 ezer hívásnak mintegy 47 százaléka minősült csak valós sürgősségi esetnek.

A marosvásárhelyi segélyhívó központban 33 munkatárs fogadja a megye területéről beérkező riasztásokat. Sergiu Oltean, a marosvásárhelyi központ vezetője több ízben is rámutatott, általában kamasz gyerekek hívogatják valós ok nélkül a 112-t, de akadnak felnőttek is, akik ezzel szórakoznak. Sokan az időjárásról érdeklődnek, megkérdezik, hány óra, vagy éppen káromló szavakkal illetik a hívásra válaszoló diszpécsereket. Van néhány “visszatérő vendégük” is, akiknek már ismerik a számát, viszont a szabályzat értelmében minden esetben kötelességük fogadni a hívást, hiszen nem tudhatják, hogy éppen az adott esetben nincs-e valóban bajban az illető.

Február 11-én a hatóságok minden úton próbálják felhívni a figyelmet a segélyhívó szám fontosságára, és arra ösztönözni a lakosságot, hogy felelősségteljesen használják azt, hiszen a visszaélésszerű hívások késleltetik a segítő csapatok gyors beavatkozását ott, ahol valóban szükség van rájuk.

Ugyanakkor a Különleges Távközlési Szolgálat jelenti a rendőrségnek a hamis riasztásokat, hiszen a törvény értelmében bírság jár azért, ha valaki úgy tárcsázza a 112-t, hogy az illető nem szorul segítségre, vagy csak azért telefonál, hogy szitkozó szavakkal illesse a diszpécsereket.

A 112 indokolatlan tárcsázásért legtöbb kétezer lejes pénzbírság jár, amennyiben pedig a sürgősségi szolgálatok ki is szállnak a helyszínre és ott állapítják meg, hogy nincs vészhelyzet, a betelefonáló akár négyezer lejes pénzbírsággal is sújtható.

Ha egy éven belül kedve támad ismét “játszadozni”, akkor már 4000-8000 lej közötti bírság jár neki.

Menyhárt Borbála

Kapcsolódó

Maros megyében is igényelhető lesz az elektronikus személyi igazolvány

Rigmányi Eszter

Demens beteg a családban – tanácsokkal segítik az ápolókat, hozzátartozókat

Dolgoznak a balavásári körforgalomnál – torlódásokra lehet számítani

Ez a weboldal sütik használatával javítja az Ön felhasználói élményét. Feltételezzük, hogy ön ezt elfogadja, de kérésre le is iratkozhat. Elfogadom Részletek