Marosvásárhelyen is bemutatásra kerül Schiffer András Apály idején című könyve. Az idén nyáron kiadott és bemutatott publicisztikai gyűjtemény, Schiffer András ügyvéd utóbbi években írt és publikált meglátásaiból készült.
A marosvásárhelyi találkozón Hont András újságíró beszélget a szerzővel. Aki ezt írta a kötetről: „Punk ingben és zakóban. Kevés embert izgat kevésbé, hogy milyennek kéne lenni, mik az aktuális trendek és elvárások, mint Schiffer Andrást. Nagyjából mindennek az ellenkezője igaz, mint amivel vádolni szokták. Nem azért vállal el megbízásokat, szerepléseket, mert az az érdeke, hanem annak ellenére. Richtig, csakazértis. Semennyi energiát nem tesz a polgárpukkasztásba, de a polgárok pukkadoznak körülötte, és ez így lesz ennél a kötetnél is. Világnézetében balos, életmódjában konzervatív, jogfelfogásában többé-kevésbé liberális, alapértékeiben és szokásaiban mozdíthatatlan. Szófűzése, gondolkodásmódja, megjelenése: korszerűtlen. Ez teszi egy jellegét és eszméit vesztett korban megkerülhetetlenül korszerűvé.”
Az Apály idején című kiadványban a szerző szerint ezek olyan írások kerültek, amelyek túlmutatnak a pillanaton, elrugaszkodási pontként szolgálhatnak egy új, rendszerkritikus gondolkodáshoz.
Részlet Schiffer András az Apály idején című kötet előszavából:
„A rendszerváltást követő negyedszázadban olybá tűnt, mintha a hazai politikai közbeszéd eloldódott volna a globális folyamatoktól. Sokszor támadt olyan érzésem, hogy olyan burokban élünk, amelyik megvédi Magyarországot a globális kihívásoktól – igaz, nekünk sincsen ráhatásunk a világ dolgaira. Ezt a „védőburkot” először a 2008-as pénzügyi, majd a 2015-ös migrációs válság repesztette meg. A 2018–2023 közötti időszakban pedig már a belpolitikai konfliktusok is a globális trendek, krízisek szoros függvényévé váltak. A két legnagyobb globális megrázkódtatás, a COVID-19 világjárvány és a Great Lockdown, majd az ukrajnai háború, nyomában a multipoláris világrend kialakulásával a szellemi horizonton is új törésvonalakat tett kitapinthatóvá. A politikai összecsapásokat a globális nagytőke és az ilyen-olyan nemzeti burzsoáziák küzdelme dominálja: ezt az érdekkonfliktust mindkét tőkefrakció előszeretettel maszkírozza identitáspolitikai háborúvá.”
Helyszín: Marosvásárhely, Gemma Book Café
Időpont: október 23., 17.00 óra Beszélgetőtárs: Hont András, újságíró