fbpx
Ajánló Közélet Kultúra Megye

A Vásárhelyi Forgatag nem csak egy esemény, hanem egy mozgalom, egy olyan tér, ahol mindenki otthonra találhat

A Forgatag ma már összeköt, évről évre kiszínezi a várost, teret ad az alkotásnak, az önkifejezésnek, és újra meg újra beteljesíti az eredeti célt: közösségünk összegyűl, ünnepel – hangzott el csütörtök este a marosvásárhelyi Kultúrpalotában, a 11. Vásárhelyi Forgatag nyitógáláján, ahol Bethlen Zsuzsanna-díjban részesült Molnár Gábor vállalkozó, majd a közönség Nyári Károly zongorista és lánya, Nyári Edit énekes dalaival ünnepelt.

11. alkalommal is a magyar Himnusszal indult a rendezvény nyitó gálája, majd a színpadon felelevenítették az elmúlt 11 év mélységeit és magasságait: azt, hogy hogyan jutottak el a szervezők odáig, hogy a környékbeli magyarság legnagyobb ünnepe legyen a Vásárhelyi Forgatag.

Nagy Éva, a Marosvásárhelyért Egyesület elnöke köszöntötte először a marosvásárhelyieket. Emlékeztetett, tegnap múlt 11 éve annak, hogy először találkoztunk a Vásárhelyi Forgatag megnyitóján. „Akkor csak lehetőséget akartunk teremteni arra, hogy legyenek olyan városnapok, ahol a marosvásárhelyi magyarok is jól érezhetik magukat. Eszköznek szántuk ahhoz, hogy a közösségünk összekapaszkodjon, erősödjön, együtt ünnepelhessen. Bizonyára sokan emlékeznek még arra, hogy nem volt egyszerű” – fogalmazott Nagy Éva, hozzátette, azóta az évek során a Vásárhelyi Forgatag találkozási ponttá vált, alkotó, cselekvő marosvásárhelyiek tették hozzá a maguk erejét, kreativitását és idejét. Így sikerült létrehozniazt, ami ma már összeköt, ami évről évre kiszínezi a várost, teret ad az alkotásnak, az önkifejezésnek, és ami újra és újra beteljesíti az eredeti célt: közösségünk összegyűl, ünnepel.

Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke is arról beszélt, hogy a Vásárhelyi Forgatag ma már olyan nekünk, mint a nagy ünnepeink: számolunk vele.  „Azt tartja a szakirodalom, hogy egy rendezvény akkor éri el a célját, ha résztvevői nem csupán egyszerű résztvevők, hanem alkotói is annak. Az a siker, amikor már év elején bekarikázzák a naptárban az időpontot, amikor a civil szervezetek már tavaszon jelzik, hogy idén programmal készülnek, vagy a vásárosok, akik már a téli időszakban elkezdik gyártani a rendezvényre szánt termékeiket. A Vásárhelyi Forgatagnak ez sikerült. Beférkőzött a naptárunkba, beköltözött a szívünkbe, része az életünknek és az emlékeinknek” – fogalmazott a tanácselnök.

Soós Zoltán már többedjére Marosvásárhely polgármestereként szólt a Forgatag megnyitón, de emlékeztetett, a rendezvény egyik főszervezőjeként kezdte, és úgy gondolja, hogy a „marosvásárhelyi rendszerváltást éppen a Forgataggal kezdődött el”. Ez a rendezvény nagyban hozzájárult ahhoz, hogy mi, vásárhelyi magyarok legyőzzük kishitűségünket, félre tegyük ellentéteinket és mutassuk meg, hogy képesek vagyunk összefogni. Hogy nem számítanak a pártok és a pártoskodások, ha egy közösség érdekéről van szó. Hogy nem az számít, ki, mit tett a múltban, hanem az, hogy mivel járul hozzá a jelenhez és legfőképpen a jövőhöz” – jelentette ki a városvezető.

„Kultúra annyi, mint tanulás; megszerezni, színvonalon tartani nehéz, elveszteni könnyű” – idézte Kodály Zoltán szavait a megnyitón Zsigó Róbert. A magyarországi Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettese szerint Kodály szavai arra figyelmeztetnek bennünket, hogy mekkora elhivatottságra van szükség a kultúránk gondozásához, hordozásához. „Ahhoz, hogy a magyar kultúrát meg tudjuk mutatni másoknak, meg tudjuk szerettetni másokkal, elengedhetetlen, hogy az a mindennapjaink része legyen. Elengedhetetlen, hogy kisebb közösségeinkben, elsősorban a családtagjainknak, gyermekeinknek, unokáinknak továbbadjuk a nyelvünk, mesevilágunk, muzsikánk kincseit. Elengedhetetlen az is, hogy a nagyobb közösségeinkben, a városunk és a nemzetünk kulturális életében is jelen legyünk, azt szenvedéllyel alkossuk, alakítsuk, támogassuk” – vélekedett a miniszterhelyettes.

Dr. Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek minisztériumának parlamenti államtitkára, miniszterhelyettese tulajdonképpen szülővárosába tért haza. Köszöntő beszédében azt hangsúlyozta, hogy a Forgatag az elmúlt 11 évben a vásárhelyiség gondolatát vitte tovább, és a legtisztább magyar kultúrát nyújtja nekünk, kicsiknek és nagyoknak. „Olvastam valahol, hogy főleg azokat ünnepeljük, állítjuk példaképül, akik a történelem során hősi halált haltak értünk, pedig azokra is figyelnünk kellene, akik hősi életet élnek közösségünkért. A Vásárhelyi Forgatag erre emlékeztet. Hogy lehetőségünk van hősi életet élni, közösségünkért, gyermekeinkért vagy a megszületendő unokáinkért. Szóval a feladat adott és az elszántnak semmi nem nehéz. Az ősök hitét tovább kell vinni és ki kell állni alapértékeink mellett” – mondta a miniszterhelyettes.

Az ünnepségen átadták ugyanakkor az idei Bethlen Zsuzsanna-díjat is. A Vásárhelyi Forgatagot szervező Marosvásárhelyért Egyesület tavaly alapította ezt az elismerést, hogy méltó módon ünnepeljék meg az elmúlt évtizedet, és köszönetet mondjanak azoknak, akik mellettük álltak. Múlt évben tíz személyt díjaztak, idén a köszönet és hála jeléül Molnár Gábor vállalkozó vehette át a díjat.

Az est fénypontja Nyári Károly zongoraművész, énekes produkciója volt, akit elkísért Marosvásárhelyre a lánya, Nyári Edit énekes is. A marosvásárhelyiek együtt énekelték velük a jól ismert slágereket, majd holnaptól belevetik magukat a több mint 300 programpont forgatagába, közben pedig tudják, hogy a Vásárhelyi Forgatag már rég nem CSAK egy esemény, hanem egy mozgalom, egy olyan tér, ahol mindenki otthonra találhat.

Ajánlott bejegyzések

Idejétmúlt közszállítási rendszere van a városnak.

Rákóczi Kinga

Szabadidőparkként működik mától a Weekend telep

Rákóczi Kinga

Szülőföldön magyarul: pénteken elkezdődik a támogatások kifizetése

Szász Cs. Emese
Betöltés....

Ez a weboldal sütik használatával javítja az Ön élményét. Feltételezzük, hogy ezzel rendben van, de kérésre leiratkozhat. Elfogadás Bővebben