A bor – szeretjük kortyolni, tudjuk, hogy szőlő az alapanyaga, s van belőle vörös, fehér és rozé is. De hogy hány fajta van, mi terem meg nálunk és melyek a borfogyasztás legfontosabb szabályai, azt már nem igazán tudjuk. Az augusztus végi Borkert előtt egy kis gyorstalpaló következik a kedvenc nedűnkből.
✍️ Nagy Flórián, gyakornok
A bor már a középkorban is az emberek kedvenc italai közé tartozott és tökéletes társnak bizonyult a forró nyári délutánokon, vagy akár a fagyos téli estéken. Azóta valóságos kultúrája alakult ki a borfogyasztásnak, Erdélyben is egyre inkább előtérbe kerül a minőségi borfogyasztás, de egyre több borászat is akad. Számos borvidéket említhetünk Erdély szerte, mint például a küküllőmenti, a gyulafehérvári, az apoldi, a nagyenyedi és a lekencei hegyalja, de nem szabad megfeledkezni a bánsági hegyvidékek közül a rékásiról, valamint a körösvidéken található, híres ménesi hegyaljáról sem. Ezeken a vidékeken olyan jellegzetes szőlőfajták teremnek, mint a leányka, a királyleányka, az olaszrizling, a furmint, a muskotály, a chardonnay és még sok más.
Az elmúlt másfél évtizedben a borfogyasztás terén számottevő változás zajlott, hiszen a vörösbor népszerűsége csökkent, míg a fehér- és rozé boroké pedig nőtt.
Nem mindegy, milyen pohár
Sokan nem tudják, de a borfogyasztás élvezetének egyik legfontosabb kelléke maga a pohár. A fehérboros poharaknak tulipán alakúnak kell lenniük, a test tehát gömbölyded és a perem felé kissé zárt, így a bor aromája tovább megmarad a pohárban. Mivel a fehérborokat hidegen kínálják, a poharat jó, ha a száránál fogva tartjuk a lehető legalacsonyabban, így nem melegíti fel a kezünk melege a nedűt.
A vörösborok esetében minél gömbölyűbb a pohár, annál nagyobb hely kínálkozik az ízek és aromák kibontakozásához. Ami a szakszerű tartási módot illeti – bár a vörösboros poharat akár három ujjal is megfoghatjuk a szár tetején, még így sem szabad a tálat érinteni.
A pezsgőket fuvola alakú pohárban lehet a legjobban élvezni, ugyanakkor a magas alkoholtartalmú desszertborokhoz a keskeny peremű kis poharak alkalmasak.
Van, aki inkább fröccsözik
Azoknak, akik eddig még semmilyen típusú borral (legyen az vörös, fehér vagy rozé) nem tudtak megbarátkozni, utolsó mentőövként ott lehet a fröccs, amely a szódavízzel hígított boros ital – Jedlik Ányos találmánya. A fröccs szintén fontos szereplője lehet a kerti partiknak, baráti beszélgetéseknek, hajnalba nyúló mulatságoknak, vagy akár az egyszerű családi összejöveteleknek.
Borkert a Forgatagon
És ha már családi összejövetel… Az idei Vásárhelyi Forgatagon újdonságként a Marosvásárhelyi várban is berendeznek egy kis Borkertet, ahol garantáltan mindenki rátalálhat az ízlésének megfelelő nedűre, hiszen a legjobb pincészetek válogatott borait kóstolhatják majd meg az arra látogatók. A szervezők a kulturált borfogyasztást elősegítő programokkal, kóstolókkal, bemutatókkal várják az érdeklődőket. A jó minőségű borokat erdélyi és magyarországi közismert, elismert és magas színvonalat képviselő borászok, pincészetek biztosítják. Az augusztus 30. és szeptember 1. között zajló Borkertben a meghitt koccintások mellett hangulatos zenére is számíthatunk: egy kis népzene, egy kis jazzy. S akit továbbra is érdekel a bor története, fogyasztási kultúrája, az információéhségét is csillapíthatja a Forgatag Borkertjében.