A digitális kor kihívásaival szembe nézve, a modern játszóterek nem csupán szabadidős helyszínek többé. Az új-generációs játszóterek valóságos kalandozássá változtatják a szabadtéri játékot, kombinálva az izgalmas témákat, a tanulást, a fizikai aktivitással – tartja Soós Zoltán polgármester.
Ezért tartja fontosnak az újrázni készülő városvezető és csapata, hogy a következő öt évben minden lakónegyedben legalább egy korszerű, a hely adottságaihoz igazított, egyedi élményeket kínáló játszóteret építsenek a régiek helyén.
„Ezek építése többet jelent, mint egy hinta vagy csúszda helyének kijelölése, ezért a lakók megkérdezésével, a közösség igényeinek felmérésével, tájépítészek és tervezők bevonásával kívánunk új életet adni ezeknek a tereknek.”
Egyediségre törekszünk – mondta Soós Zoltán, aki szerint újszerű, tematikus játszóterek kialakítása Marosvásárhelyen is lehetséges.
“A témák kiválasztásában számítunk a kisgyermekes családokra, a nagyszülőkre, általában véve az ottlakókra, döntsünk közösen arról, hogy mitől legyen különleges az ott épülő játszótér. A választott témától függően megidézhetik a gyerekek kedvenc mesehőseit, ismereteket adhatnak át a környezetről, megismerhetik közösségünk történelmét, kultúráját.”
Nem csak játszó-, közösségi tér is
A városvezetés fontos célja, hogy ezek a terek közösségi találkozóhelyekké váljanak, hogy ne csak a gyerekeknek kínáljanak élményeket, de a felnőttek számára is kellemes kikapcsolódást biztosítsanak. A helyszín sajátosságaihoz igazított tervezés ez esetben is fontos, hiszen helyszínenként változhatnak az igények, és az azokra adható megoldások is. Az idősek számára mozgást elősegítő eszközök vagy éppen kültéri sakkasztalok elhelyezése, de mindenki által igénybe vehető futófelület kialakítása, pingpongasztalok elhelyezése is ennek a függvénye – részletezte Soós Zoltán.
Szebbé tesszük a környezetet
“Minden ilyen újjáépítés egyszerre zöldövezeti felújítást is jelent, hiszen a modern játszóterek nemcsak izgalmasak, de esztétikailag is vonzóak. Ezért tartjuk fontosnak a tájépítészek bevonását, hiszen a legtöbb esetben tömbházak által körülhatárolt terekről van szó, amely helyszínek minden ott élő korosztály számára harmonikus, a városképbe illeszkedő látványt kell nyújtsanak” – közli Soós Zoltán.
Nemzetközi összevetésben Románia az utolsók között jár a lakosságra vetített játszóterek számában, de a csaknem 150 nyilvántartott marosvásárhelyi játszótér esetében inkább a korszerűsítés és karbantartás okoz kihívást a városnak. Már az elmúlt négy évben is arra törekedtünk, hogy az újonnan épült játszótereinken újszerű környezetet teremtsünk, a jövőben pedig a lakónegyedekben található tereket szeretnénk változatossá és egyedivé tenni – teszi hozzá a polgármester.
(X)