📷 pixabay
Általában véve a digitális javítási rendszer kiszűri az emberi tévedéseket, viszont nem vált a magyar diákok előnyére – véli a főtanfelügyelő-helyettes.
Antal Levente-Mihály szerint a magyar diákok esetében a digitális javítási rendszer negatívan befolyásolta a román nyelv és irodalom vizsgán elért jegyeket, a tananyag ugyanis nem különbözik a román tanulókétól és a rendszer akár olyan megyébe is küldhette a dolgozatot, ahol a javítónak soha nem volt kapcsolata magyar gyerekkel, így szigorúan a tananyagot vette alapul. Az előző években a Maros megyei diákok dolgozatait Erdélyben javították, így különbséget lehetett tenni a más-más anyanyelven tanuló diák teljesítményének értékelésekor.

Jövő évben ez már másként lesz, ugyanis ez az utolsó generáció, akiknek a régi tananyagot kell elsajátítaniuk, míg jövőre már a kisebbségek számára kidolgozott tételekből érettségiznek a diákok – mondta a szakember.
Dărăban Paula Maros megyei főtanfelügyelő szerint nagy általánosságba véve, nemzetiségtől függetlenül a diákokat nem érdekli, nem készülnek és sok esetben meg sem jelennek a próbaérettségi vizsgán, ennek is tulajdonítható az eredmény.

A főtanfelügyelő szerint az előző évekhez hasonlóan 2-3 jeggyel kisebbek az osztályzatok a próbaérettségin, de nyárig felkészülnek a végzősök és tulajdonképpeni megmérettetésen már sokkal jobbak lesznek az eredmények.