📸 pixabay
Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint 2022-ben Maros megyében volt a legtöbb leányanya. Ugyan 4,40%-al kevesebb mint 2021-ben, de még így is több mint száz személlyel előzzük meg a jegyzéken második helyen szereplő Bihar megyét.
A jelenség megfékezése nem olyan egyszerű, mondta megkeresésünkre Koreck Mária a Divers Egyesület elnöke. Véleménye szerint nem jut el minden eset az illetékes hatóságokhoz és a felvilágosítással sem állunk a helyzet magaslatán. Vannak olyan községek a megyében, ahol 15 éves korú lány már a második gyermekét szüli, őt az apa szülei fogadták be, de az anyagi helyzetük miatt nehézségeik vannak.
– céljuk az, hogy örömet szerezzenek azoknak az anyáknak (nem csak leányanyáknak, akiknek luxuscikknek számít egy egyszerű sampon vagy tusfürdő is). Felhívásukban arra kérik az adakozni vágyókat, hogy ha egyetértenek a „Ha egy anya mosolyog, a gyerek nevet” szlogennel, vigyenek egy ajándékot a Divers Egyesület marosvásárhelyi székhelyére, Avram Iancu utca 29. szám, naponta 10.00-13.00, 17.00-19.00 és szombaton 10.00-13.00 óra között. A kampány március 26-ig tart.
Marosvásárhelyen intézményes rendszerben 10 kiskorú anya van
A Maros Megyei Gyermekjogvédelmi Igazgatóság fennhatósága alá tartozó marosvásárhelyi Materna központban jelenleg 10 leányanya van – mondta el portálunk megkeresésére az intézmény vezetője, Miklea Hajnal. Őket az egyszerű ellátás mellett megpróbálják a családjukba visszailleszteni, aki nem végezte el a tanulmányait, beíratják iskolába, segítenek munkahelyet keresni, felkészítik őket a szülésre és ellátják őket a gyerekük nevelésével kapcsolatos tanácsokkal is.
Az anyák elvileg hat hónapig maradhatnak az otthonban, de amennyiben addig nem sikerül rendezni családi hátterüket, ez az időszak meghosszabbítható.