✍️🎤Rákóczi Kinga
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban szervezték meg idén a TEDx-et, és csak azért nem beszélhetünk kerek kiadásról, mert a világjárvány erre a rendezvényre is rányomta bélyegét. Nyolcadik alkalommal rendezték meg a városban – nyilatkozta portálunknak az esemény kurátora W. Szabó Péter

A TED (Technology, Entertainment, Design – technológia, szórakoztatás, dizájn) konferenciák globális sorozata, amelynek fő jelszava: „ideas worth spreading”, azaz olyan gondolatok, amelyeket érdemes terjeszteni. Az első konferenciát 1984-ben szervezték. Egyszeri eseménynek szánták
A rendezvény különlegessége, hogy az előadók számára csupán 18 perc áll rendelkezésre, hogy átadják az információt, amit kívánnak, ugyanakkor inspirálják a hallgatókat.
A február 4-én, vasárnap Marosvásárhelyen megszervezett eseményre 11 előadó érkezett. Román és magyar ajkúak egyaránt, voltak köztük olyanok is, akik nemzetközi hírnévre tettek szert, de olyanok is akik nem rutinos előadók – mondta W.Szabó Péter.
A kurátor szerint mindenki megtalálta azt amire szüksége van, amit hallani szeretett volna, és ami kitágíthatja horizontját.
“Ez is a lényeg, hogy olyan ötleteket hozzunk be, amit érdemes megosztani ami egyedivé teszi a TEDx-et mint világszintű konferenciasorozat”
Az előadók soraiban volt a marosvásárhelyi származású, mesterséges intelligencia kutató, Éltető Noémi és Vizi Imre zenész is, akik portálunknak is nyilatkoztak. Az izgalmas beszélgetéseket hamarosan közöljük.
A rendezvény korábbi kiadásainak egy részét a Kultúrpalotában szervezték meg, azonban a Nemzeti Színház épülete alkalmasabb arra, hogy a szünetekben, a hasonlóan gondolkodó emberek beszélgessenek. A Kultúrpalota stílusát tekintve is kissé feszélyez, a jelenlegi helyszín valóban egy kötetlenebb hangulatot kölcsönzött a rendezvénynek.
W. Szabó Péter közölte, a TED sikerességét mi sem bizonyítja jobban, minthogy egyre több magyarlakta településen elindul a mozgalom.
A székelyudvarhelyi szépen kinőtte magát, de a csíkszeredai is nagyon ígéretes, sepsiszentgyörgyi és a többi. Míg azonban a Székelyudvarhely esetében egy egyértelműen magyar rendezvényről beszélünk, Marosvásárhely egy multikulturális város ehhez igazítja a szervezőcsapat a kínálatot is.
Román és magyar előadókat próbálnak azonos számban szerepeltetni és remélik, hogy a nézők is körülbelül ezt az arányt hozzák. Ha egy-két évvel ezelőtt a nézők körében több volt a magyar, ma már lassan kiegyenlítődik az összetétel.
Az előadókat arra kérik, hogy beszédükben egy történetet osszanak meg, mert az, ami megmarad.
A TEDx egy kulturális híd
„Az ötleteknek nincs nemzetisége, nem sajátíthatja ki magának senki, hanem attól jó egy ötlet, hogy el tud terjedni a világon. A kultúrák és nemzetek is közelebb kerülnek egymáshoz.”
W. Szabó Péter szerint, ami életben tartja a rendezvényt, az a szervezői csapat. A kurátor úgy véli, hogy felnőtt annyira a marosvásárhelyi TEDx, hogy a közeljövőben jó szívvel adja át ezt a tisztséget. Ő maga a marosvásárhelyi származású Johann Stan-tól vette át, az ő kezdeményezésére indult el ugyanis 2014-ben a rendezvény Marosvásárhelyen. A jövendőbeli kurátori tisztséget nagy valószínűséggel az esemény idei projektmenedzsere, Péter István veszi át. A vele készült beszélgetést is a napokban közöljük.