📷 Haáz Vince
✍️ Rákóczi Kinga
Alina Gorghiu Marosvásárhelyen, egy a szenvedélybetegek kezelésére alkalmas központ avatóünnepségén mondta ezt, hozzátéve Románia-szerte terjedőben van a drogfogyasztás és egyre alacsonyabb a fogyasztók életkora is, éppen ezért nem mindegy, hogy a hatóságok hogyan állnak a jelenséghez.
Maros megyében, 2023-ban 219 nyomozati dossziét állítottak össze kábítószer-kereskedelemhez köthető ügyekben. Ebből 33 vádirat. Kilenc esetben a nyomozati alanyok elismerték bűnösségüket.
A tárcavezető közölte, három törvénytervezetet terjesztettek a parlament elé:
- Az egyik a büntetés-végrehajtást szigorítja. A jogszabály ugyanis kimondja, hogy a nagykockázatú kábítószert forgalmazóknak le kell tölteniük a végleges bírósági ítéletben megállapított börtönbüntetést, esetükben nem alkalmazható a felfüggesztett büntetés lehetősége.
- A másik egy kábítószer-kereskedői bíróság létrehozása, amely lehetővé teszi, hogy a már szabadult bűnözők tevékenységét követni tudják.
- A harmadik, regionális rehabilitációs központok létrehozása az ország egész területén.

A központ egy magánkezdeményezés, a Social Med egyesület működteti németországi minta alapján. Sürgősségi eseteket nem fogadnak, kizárólag azokkal foglalkoznak, akik önként, vagy családtagjuk, barátaik kíséretében jelentkeznek kezelésre.
Személyre szabott kezelést alkalmaznak, mondta el a Ruxandra Ivan-Vascan pszichiáter.
A kezelés háromlépcsős, első körben járóbetegként fogadják a jelentkezőket. Amennyiben szükséges, rövid ideig gyógyszeres kezelést biztosítanak az elvonási tünetek könnyebb elviselése érdekében. Ezt követően, a helyzet alakulásától függően döntenek a központba való beutalásról. A harmadik lépésben szaktanácsadást biztosítanak.
Újságírói kérdésre, hogy mennyibe kerül egy beteg számára a kezelés, az egyesület vezetői nem adtak egyértelmű választ. Hangsúlyozták, minden helyzet egyedi, nem akarnak becslésekbe bocsátkozni.
A Marosvásárhelyen megnyitott központ 25 férőhelyes.