fbpx
Bűnügy Közélet Megye

Visszautasítják az áldozatok a távolságtartási nyomkövető karkötő használatát

📷 Országos Rendőr-főkapitányság

✍️ Rákóczi Kinga

A családon belüli erőszak áldozatainak védelmét szolgáló karkötőkkel követi nyomon a rendőrség azt, hogy a távolságtartási paranccsal rendelkező személy betartja-e a bírósági végzésben előírtakat vagy sem.

A családon belüli erőszak jelenségének megfékezését és felszámolását célozza az a rendszer, amely lehetővé teszi a nyomon követést. A Maros Megyei Rendőrség sajtószóvivője, Luca Alexandra portálunknak elmondta, a törvény értelmében, a bántalmazónak egy karkötőt kell viselnie és egy hozzá tartozó telefont is kap. Ezen van beállítva a helymeghatározás. A felszerelés másik része, egy telefon az áldozatnál van. Az automatikusan riasztja a rendőrséget, ha a bántalmazó, a bíróság által megszabott távolságnál közelebb megy hozzá.

A rendszert Maros megyében 2022. október 1. üzemelték be. Azóta 69 esetben használt nyomkövetőt a Maros Megyei Rendőrség – tájékoztatott Luca Alexandra szóvivő.

Marosvásárhelyen, a január 10-i adatok szerint, 11 személy visel olyan karkötőt, ami nyomon követi a bírósági végzés betartását.

Amennyiben a bántalmazó közel megy áldozatához, a rendőrség a legközelebbi egységet küldi a helyszínre.

📷 Csép Éva Andrea Facebook oldala

Jelenleg a bírósági végzés hat hónapig érvényes, ezentúl, kérésre egy évig hosszabbítható – nyilatkozta marosvásárhelyi sajtóértekezletén Csép Éva Andrea parlamenti képviselő. A bírósági végzés érvényessége általában 8 hónap után megszűnik, kevesen kérik ennek a meghosszabbítását – mondta a politikus.

🎤 Csép Éva Andrea

Most azon kell dolgozzunk, hogy tudatosítsuk az áldozatokban, hogy ha a bíróság elrendelte, akkor éljenek a lehetőséggel. Tudniillik meg van a lehetőség, az eszköz, hogy távol tartsuk az elkövetőt, ellenben nem fogadják el a bilincsnek a viselését. Nem az elkövető, hanem az áldozat. Nem akarja, hogy monitorizálják, pedig ez a rendszer a védelemről szól, biztonságos – nyilatkozta a képviselő.

A rendszert idéntől kiterjesztik, Brassó, Hargita és Kovászna megyékre is. 2025-ig az egész országban beüzemelik – mondta Csép Éva Andrea.

Ajánlott bejegyzések

Finom vegyes eredmények a képességvizsgán

Rákóczi Kinga

Távozott a legnagyobb marosvásárhelyi kézilabda-tehetség!

zkadar

Csibi Attila Zoltán a Maros megyei RMDSZ új ügyvezető elnöke

Szász Cs. Emese
Betöltés....

Ez a weboldal sütik használatával javítja az Ön élményét. Feltételezzük, hogy ezzel rendben van, de kérésre leiratkozhat. Elfogadás Bővebben