🎤 Rákóczi Kinga
A betegség megelőzhető és idejében felfedezve gyógyítható. Ez volt az elsődleges üzenet a regionális méhnyakrákszűrési kampány záró rendezvényén.
A hat megyére (Brassó, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros és Szeben) kiterjedő program keretében 170.000 nőt vizsgáltak meg. 18.310 esetben pozitív lett a HPV teszt, a további vizsgálatok során ezek 10%-ban azonosították, a rákos szövetek jelenlétét – hangzott el a beszámolóban.
dr.Szabó Béla professzor, a Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinika nőgyógyászati osztályának vezetője közölte, ez a típusú rák gyógyítható. A feltétel az, hogy idejében fedezzék fel. Ehhez az szükséges, hogy éljenek az oltás általi védelem lehetőségével és járjanak időszakos szűrésekre.
- nyilatkozta portálunknak dr. Szabó Béla nőgyógyász, akinek, elmondása szerint, karrierjét jórészt a méhnyakrák elleni küzdelem határozta meg.
A megelőzés elsődleges formája az oltás. Ideális esetben 14-15 éves korban tanácsos beoltatni a lányokat és fiúkat egyaránt. Utóbbi lehetőség ugyanis december elseje óta adott.
Az oltást 40 éves korig érdemes beadatni – hangsúlyozta a szakember. Ebben az esetben fizetni kell az oltóanyagért, de az állam 50%-os támogatást biztosít.
Mint magyarázza, a szűrések alkalmával előbb a HPV fertőzöttséget tesztelik, és a mintákat csak abban az esetben vizsgálják más módszerrel is, ha a vírus kimutatható a páciens szervezetében. Azoknak a vizsgálatoknak az elvégzése azonban költségesebb és időigényesebb, ugyanis minden egyes mintát ember vizsgál, a gépek erre még nem alkalmasak.
A 2021 és 2023 között zajló nagyszabású kampányt Uniós pénzalapokból bonyolították le. A finanszírozás január elsejétől megszűnik, de a szervezők most azon dolgoznak, hogy más forrásokból szerezzenek pénzt a folytatásra. dr. Szabó Béla professzor szerint most már lényegesen kevesebb pénzből lehet folytatni a szűrési kampányokat, hiszen a meglévő infrastruktúrát lehet igénybevenni.