fbpx
Ajánló Közélet Közigazgatás Kultúra Megye Nagyvilág Ország

Közép-Európában is egyedülálló kiállítási tárggyal várja látogatóit a Természetrajzi Múzeum

🎤 Rákóczi Kinga

Európai Uniós pályázatból újította fel a Maros Megyei Tanács a Természetrajzi Múzeum épületét, amelynek ünnepélyes megnyitóját tartották csütörtökön.

A felújításra nyert támogatás összértéke 11,2 milliárd lej volt, az önrész mindössze 2 százalékot tett ki – mondta el a megnyitón Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke. Közölte, nem volt zökkenőmentes a felújítás, ugyanis a tulajdonképpeni munkálatok mellett olyan akadályokkal találták szemben magukat, amelyekre senki nem számított.  

📷 Mariș Cristian Daniel

A koronavírus járvány okozta nehézségekkel nem csak meg kellett barátkoznunk, hanem gyorsan alkalmazkodni is kellett az új kihívásokhoz. Nem az épület felújítása volt akkor a prioritás, hanem az emberi életek megmentése. Amikor úgy tűnt, hogy minden visszaáll a régi kerékvágásba, akkor a szomszédunkban elindult háború és az ebből adódó összes gazdasági és társadalmi problémával kellett szembenézni. 

A tervezettnél egy évvel később adták át az épületet

Péter Ferenc közölte, a műemléképület felújítása során visszakapta régi fényét a homlokzat, a múzeum udvarán felépült egy 60 négyzetméteres melegház is, ugyanitt alakítottak ki egy érzékszervi kertet és akadálymentesítették az épületet. Korszerű felszereltséggel látták el a múzeumot, interaktívvá tették és újabb tárgyakkal gazdagították a természettudományi részleg mint egy 60.000 darabból álló gyűjteményét.

📷 Mariș Cristian Daniel

Vásároltunk egy gyapjas orrszarvú csontvázat amely egyedülálló Romániában és amely szakértői vélemények szerint körülbelül 50.000 éves… Azt mondják, hogy a tárgyakon keresztül az egész történelmünk, az egész múltunk megismerhető.

– mondta a megnyitón a tanácselnök.

A Maros Megyei Múzeum igazgatója, Ötvös Koppány Bulcsú elmondta, az épület különlegessége abban is áll, hogy Erdélyben ez volt az első olyan ingatlan, amelyet múzeumnak építettek. Nem a legrégebbi erdélyi múzeum (ugyanis a Székely Nemzeti Múzeum már működött, amikor ezt építették), de ez az első olyan épület, aminek az eredeti rendeltetése is múzeum volt. 

📷 Mariș Cristian Daniel

A 1880-as évek legvégén építették az épületet, akkor volt egy bizonyos koncepció arról, hogy hogyan kell kinéznie egy múzeumnak, vagy milyen módszerekkel kell bemutatni egy kiállítást, de ez teljes mértékben megváltozott az elmúlt 130 év alatt.  

Műemléképület lévén a felújítás is arról szólt, hogy a lehető legpontosabban visszaállítsák az eredeti állapotokat, mondta az intézményvezető. Hozzátette, arról is gondoskodtak, hogy olyan elemeket építsenek be, amelyekkel meg tudjanak felelni a 21. századi követelményeknek is. Ennek köszönhetően lehetséges az, hogy egy alapkiállítást és időszakos kiállításokat egyaránt szervezhetnek.

📷 Mariș Cristian Daniel

Az alapkiállítás 10-15 évig látogatható, míg egy időszakos kiállítás legtöbb fél évig áll

Az alapkiállítás a földszinten, az időszakos tárlatok az emeleten kaptak helyet. A megújult múzeumépülethez csatolva épült egy füvészkert, ahol most kaktuszok vannak kiállítva, de hosszabb távra terveznek vele. Lehet egzotikus növényeket tartani és ehhez kapcsolódó foglalkozásoknak teret adni – mondta a múzeumigazgató.

📷 Mariș Cristian Daniel

Soós Zoltán polgármester, egykori múzeumigazgató elmondta, az épület átadása csupán a hab a tortán. A Természetrajzi Múzeum ugyanis fokozatosan épült ki, újult meg és most sikerült véglegesíteni és a nagyközönség rendelkezésére bocsátani. A városvezető az alapkiállításra, az egykor Erdélyben is őshonos gyapjas orrszarvú csontvázra hívta fel a figyelmet.


📷 Mariș Cristian Daniel

Nem csak romániában, hanem Közép-Európában is egyedülálló, rendkívül értékes lelet ez. Nyugat Szibéria tyumen régiójából, az Irtis folyó mellől származik. ennek is külön története van hiszen éveken át tartott a beszerzése. A szibériai rinocéroszt fél év után találtuk meg az interneten. Egy arizonai cég árulta és úgy került szibériából arizonába majd onnan Észtországba és végül hosszas procedúrák után marosvásárhelyre.

– mesélte Soós Zoltán. A városvezető szerint egy természettudományi múzeum befektetés a város jövőjébe, hiszen kíváncsiságot ébreszt fiatalokban, gyerekekben ösztönözve arra őket, hogy nagyot álmodjanak a tudomány és a kutatás, felfedezés területén folytassanak karriert. És nem utolsó sorban a turizmus fellendítését is célozza.

Ajánlott bejegyzések

Fesztiválról fesztiválra, azaz zajlik az élet a Köteles utcában

Szász Cs. Emese

8 család maradt fedél nélkül

Rákóczi Kinga

A látogatók igényeihez alakítja programját a Kandake kávézó

Rákóczi Kinga
Betöltés....

Ez a weboldal sütik használatával javítja az Ön élményét. Feltételezzük, hogy ezzel rendben van, de kérésre leiratkozhat. Elfogadás Bővebben