🎤 Rákóczi Kinga
Európai Uniós pályázatból újította fel a Maros Megyei Tanács a Természetrajzi Múzeum épületét, amelynek ünnepélyes megnyitóját tartották csütörtökön.
A felújításra nyert támogatás összértéke 11,2 milliárd lej volt, az önrész mindössze 2 százalékot tett ki – mondta el a megnyitón Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke. Közölte, nem volt zökkenőmentes a felújítás, ugyanis a tulajdonképpeni munkálatok mellett olyan akadályokkal találták szemben magukat, amelyekre senki nem számított.
A tervezettnél egy évvel később adták át az épületet
Péter Ferenc közölte, a műemléképület felújítása során visszakapta régi fényét a homlokzat, a múzeum udvarán felépült egy 60 négyzetméteres melegház is, ugyanitt alakítottak ki egy érzékszervi kertet és akadálymentesítették az épületet. Korszerű felszereltséggel látták el a múzeumot, interaktívvá tették és újabb tárgyakkal gazdagították a természettudományi részleg mint egy 60.000 darabból álló gyűjteményét.
– mondta a megnyitón a tanácselnök.
A Maros Megyei Múzeum igazgatója, Ötvös Koppány Bulcsú elmondta, az épület különlegessége abban is áll, hogy Erdélyben ez volt az első olyan ingatlan, amelyet múzeumnak építettek. Nem a legrégebbi erdélyi múzeum (ugyanis a Székely Nemzeti Múzeum már működött, amikor ezt építették), de ez az első olyan épület, aminek az eredeti rendeltetése is múzeum volt.
Műemléképület lévén a felújítás is arról szólt, hogy a lehető legpontosabban visszaállítsák az eredeti állapotokat, mondta az intézményvezető. Hozzátette, arról is gondoskodtak, hogy olyan elemeket építsenek be, amelyekkel meg tudjanak felelni a 21. századi követelményeknek is. Ennek köszönhetően lehetséges az, hogy egy alapkiállítást és időszakos kiállításokat egyaránt szervezhetnek.
Az alapkiállítás 10-15 évig látogatható, míg egy időszakos kiállítás legtöbb fél évig áll
Az alapkiállítás a földszinten, az időszakos tárlatok az emeleten kaptak helyet. A megújult múzeumépülethez csatolva épült egy füvészkert, ahol most kaktuszok vannak kiállítva, de hosszabb távra terveznek vele. Lehet egzotikus növényeket tartani és ehhez kapcsolódó foglalkozásoknak teret adni – mondta a múzeumigazgató.
Soós Zoltán polgármester, egykori múzeumigazgató elmondta, az épület átadása csupán a hab a tortán. A Természetrajzi Múzeum ugyanis fokozatosan épült ki, újult meg és most sikerült véglegesíteni és a nagyközönség rendelkezésére bocsátani. A városvezető az alapkiállításra, az egykor Erdélyben is őshonos gyapjas orrszarvú csontvázra hívta fel a figyelmet.
– mesélte Soós Zoltán. A városvezető szerint egy természettudományi múzeum befektetés a város jövőjébe, hiszen kíváncsiságot ébreszt fiatalokban, gyerekekben ösztönözve arra őket, hogy nagyot álmodjanak a tudomány és a kutatás, felfedezés területén folytassanak karriert. És nem utolsó sorban a turizmus fellendítését is célozza.