✍️ Rákóczi Kinga
Az Országos Hegyimentő Szolgálat nyílt levélben fordult Románia kormányához kérve, hogy az állami intézmények átszervezése kapcsán vegyék figyelembe a szolgálat egyedi voltát.
A kormány megszorító intézkedései miatt ugyanis megszűnhet a hegyimentő szolgálatok jogi státusa, és valamely kulturális intézmény alárendeltségébe kerülhetnek. Az erre vonatkozó jogszabály lehetővé tette a megyei tanácsok számára, hogy memorandumot terjesszenek elő az ügyben, annak érdekében, hogy sürgősségi szolgálatként a hegyimentők kivételt képezzenek, de az előterjesztett kérésre nem kaptak választ a kormánytól. Most attól tartanak, hogy amennyiben a kormány elfogadja a jövő évi költségvetést, támogatás nélkül maradnak, ha pedig valamely kulturális intézményhez csatolják őket, leépítésekre kerül sor.
A maga 12 alkalmazottjával ebbe a kategóriába tartozik a Maros megyei hegyimentő szolgálat is.
Kovács Zoltán Róbert, a Maros Megyei Hegyi- és Barlangi Mentő Szolgálat vezetője a Marosvásárhelyi Rádiónak elmondta, a hegyimentőszolgálat sürgősségi szolgálat, így elképzelhetetlennek tartja, hogy egy kulturális intézményhez csatolják vagy a megyei tanács apparátusába kerüljenek.
A szakember közölte, Romániában összesen 280 alkalmazottja van a hegyimentő szolgálatoknak, munkájukat önkéntesek segítik, akiknek a felszerelését és képzését a szolgálat biztosítja. Amennyiben korlátozzák a tevékenységüket, megtörténhet, hogy nem tudnak mindenkihez időben eljutni, ha bajba kerül a hegyen.
Mindössze annyit kérnek, hogy a kormány hagyja meg jelenlegi formájában, önálló jogi személyiségként a hegyimentő szolgálatot.