fbpx
Környezetvédelem Közélet Közigazgatás Társadalom

Szelektív hulladékgyűjtést népszerűsítő kampány indult Marosvásárhelyen

🎤 Rákóczi Kinga

A háztartásokban gyűlt hulladék különválogatására indított tudatosító kampányt az önkormányzat. 

A városvezetés célja, hogy mielőbb meggyőzzék a lakosságot arról, hogy már otthonaikban kezdjék el a szelektív hulladékgyűjtést. 

Portik Vilmos alpolgármesterrel beszélgettünk, arról, hogy uniós normák szerint Romániának és ezen belül Marosvásárhelynek hova kell eljutnia az újrahasznosítás területén, és milyen módon gyorsítható fel ez a folyamat.

Bukarest a 2007-es EU-csatlakozáskor vállalta, hogy 2020-ig a hulladék 50 százalékát hasznosítja újra, 55 százalékát pedig 2025-ig. Marosvásárhely igyekszik felzárkózni.

A szelektív hulladékgyűjtést népszerűsítő kampány elsődleges üzenete, hogy az első lépést mindenkinek a saját otthonában kell megtennie – jelentette ki az alpolgármester.

Ha otthon nem válogatják szét az emberek a hulladékot amit termelnek, akkor valószínűleg már nem tud szétválogatva érkezni azokba a kukákban amelyeket elhelyeznek a közterületekre. Ha meg oda nem úgy érkezik, akkor azt nem szelektív szemétként fogják elszállítani. Ami közvetett módon azt fogja eredményezni, hogy továbbra is drága lesz a szemét vagy még drágábbá fog válni. 

Vannak a városnak olyan részei, ahol már több hete ott vannak a szelektív gyűjtésre alkalmas kukák, az eddigi tapasztalat szerint van hajlandóság a lakosokban arra, különválogassák a hulladékot, de vannak még nehézségek – mondja az alpolgármester. 

Az igazán magas, vagy 10 emeletes tömbházakban nehézkesebben működik a dolog, mert addig ameddig ezek a bizonyos leöntőcsövek ott vannak, például az én tömbházamban is, ez egy kényelmességi faktor, addig az emberek szívesen fogják oda beleönteni a szemetet. De tapasztaljuk azt egyébként, hogy legalább a papírt és az üveget szétválogatva hozzák. Nagyon-nagyon fontos, hogy otthon is be kell vásárolni vagy ki kell jelölni négy különböző tároló edényt a hulladékgyűjtésre. Ez egyébként a tömbházlakásban nehézséget okoz, hiszen amúgy is szűkösen laknak az emberek.

Nem számítottunk arra, hogy ez egyik napról a másikra menni fog, arra se számítunk, hogy egyik évről a másikra menni fog. Ez egy folyamat, egy átalakulás része lesz.

Az már egyébként a számokban megmutatkozik, hogy közelítünk a 40% körüli arányhoz ami a szelektíven érkező hulladékot jelenti most Marosvásárhelyen. Ez a tendencia nagy valószínűséggel lelassul majd, amikor átlépik az 50%-ot, de a cél az, hogy elérjék a 90%-ot.

Eddig a November 7 lakónegyedben, a Kárpátok sétányán, a Kornisa sétányon, a Somos tetőn, a városközpontban és a Szabadság utca környékén helyeztek el szelektív tárolókat. Most a Kövesdomb térségében dolgoznak.

Lassabban haladnak a kollégák mint ahogy tervezték, leginkább azért mert ezeket a tárolóedényeket amelyeket most kihelyeznek a várost területén, a város biztosítja, holott ez a szemétszállító feladata lenne. Az kell majd biztosítsa ezeket a tároló edényeket aki elnyeri a jogosultságot hosszú távon ennek a szolgáltatásnak a biztosítására. Az az operátor aki most foglalkozik a szemétnek az elszállításával, gyors eljárás révén kapta meg a megbízást, annak nem volt része az, hogy ő kelljen biztosítson hulladéktárolókat. Már csak azért sem, mert egy bizonytalan időszakra szól az ő megbízásuk.

Közben folyamatban van az a versenytárgyalás amit az ADI Ecolect bonyolít le. Arra már hosszútávú szerződést kötnek és abba bele lehet majd foglalni a tárólóedényeket is, aminek a költsége megtérül a vállalkozónak. Jelen pillanatban az önkormányzat abból gazdálkodik ami van. Fertőtlenítik és javítják a meglévő kukákat illetve a költségkeret függvényében újakat is vásárolnak.

Jóval nagyobb volna az igény, jóval többet kellene kihelyezni mint amennyink van, de most arra fókuszálunk, hogy a törvény által előírt fejkvóta szerint tudjuk elhelyezni ezeket a várost teljes területén

A műanyag, papír, fém, üveg és háztartási szemét külön gyűjtése mellett használt étolaj és textil hulladék elhelyezésére is van lehetőség. Erre a célra kialakított tárolókat helyeztek el városszerte. Az alpolgármester szerint van fogékonyság erre is, egyesek tudatosan gyűjtik, de még nem elegen.

Én a magam részéről itt sem lepődöm meg azon, hogy ez még nem a teljes lakosság érdeklődését kelltette föl, hanem a inkább a tudatosabb rétegét, és a textiliák vonatkozásában is az a tapasztalatom, hogy működik sokan vittek elhasznált ruházati és más textil hulladékot. az lenne a fontos, hogy az emberek megértsék, hogy a szelektív gyűjtéssel már magunknak is jót teszünk, alapvetően a magunk környezetét is tesszük tisztábbá és egészségesebbé, de leginkább a gyermekeink illetve unokáink számára tudjuk úgymond megmenteni a környezetünket.

– mondta Portik Vilmos alpolgármester.

A tudatosító kampány keretében óriásplakátokon és szórólapokon is tájékoztatják a lakosságot arról, hogy melyik színű szeméttároló milyen hulladék gyűjtésére alkalmas. De részletes információkat az infodeșeuri alkalmazás segítségével is kaphatnak.

Ajánlott bejegyzések

Javában zajlik a Vásárhelyi Forgatag (képriport)

Rákóczi Kinga

Az átlagnál hidegebb lesz a héten, maradhat az éjszakai fagy

zkadar

Zöld utat kapott a főtéri mélygarázs

Rákóczi Kinga
Betöltés....

Ez a weboldal sütik használatával javítja az Ön élményét. Feltételezzük, hogy ezzel rendben van, de kérésre leiratkozhat. Elfogadás Bővebben