📷 Marosvásárhelyi Állatkert
Budapestről, a Fővárosi Állat – és Növénykertből érkezett az az öt rózsás gödény és négy rózsás flamingó, amelyeket a napokban fogadtak a marosvásárhelyi állatkertben.
Rövid időre elkülönítőben vannak, a hétvégén csatlakozhatnak a már meglévő csoporthoz. Ezt követően tekinthetik meg őket a látogatók – írja közleményében az állatkert vezetősége.
A rózsás gödény (Pelecanus onocrotalus) lenyűgöző méreteiről ismert, testhossza 140-175 cm között van, szárny fesztávja 245-295 cm, és súlya mintegy 10-11 kg. Ez a faj a Európa, Ázsia és Afrika meleg tavain és tengerparti mocsaraiban illetve deltáiban él, Nappali életmódot folytat és vándormadárként viselkedik. Halakkal táplálkozik. Bár nincs közvetlen veszélyben, az élőhelyek pusztulása, a vadászat és a vizek szennyeződése fenyegetést jelenthetnek e fajra. Természetes környezetében a pelikán akár 30 évig is élhet, de fogságban ez a szám elérheti az 50 évet is.
– nyilatkozta Szánthó János, az állatkert igazgatója.
A rózsás flamingó, a flamingófajok közül a legnagyobb, rózsaszín tollaival lenyűgözi a látogatókat. A faj testhossza 125-145 cm, szárny fesztávja 140-165 cm, és súlya 2-3 kg.
A rózsaszín flamingó dél-európai, dél-ázsiai és afrikai sós tavakban és deltákban, tengerpartokon él. Hasonlóan a pelikánhoz, ez is ritka faj, bár nincs közvetlen veszélyben. Az élőhelyek pusztulása, a klímaváltozás és a tengerszint emelkedése fenyegetést jelentenek e fajra. Vadonban a rózsaszín flamingó akár 30 évig is élhet, míg fogságban ez a szám elérheti a 60 évet.
A klímaváltozás egyik következményeként az utóbbi években a rózsás flamingó megjelent a Duna deltában is. (közlemény)