Fotó: Facebook/Péter Ferenc
Az Egyetem Napját ünnepelték október 7-én a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi karán, ahol Bocskai István-díjat adtak át Semjén Zsoltnak, Magyarország miniszterelnök-helyettesének, akit ezzel befogadtak a sapientiás családba.
Már 2012 óta minden év októberében első tanévnyitójának évfordulóját ünnepli a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. A hagyományossá vált Egyetem Napja alkalmából idén október 7-én, szombaton ez egyetem Marosvásárhelyi Karán gyűltek össze a meghívottak és az egyetemi közösség.
A marosvásárhelyi kar aulájában zajló ünnepségen köszöntőt mondott többek közt Tonk Márton rektor, aki szerint a Sapientia egyetem az erdélyi magyar közösség, a magyar nemzetpolitika egyik legmeghatározóbb, legsikeresebb Kárpát-medencei projektje, amelyben döntő szerepe volt ebben az egyetem és a magyar kormány közötti stratégiai partnerségnek.
Kató Béla püspök, a Sapientia Alapítvány Kuratóriumának elnöke beszédében a Sapientia létrejöttét a rendszerváltás utáni egyik erdélyi csodának neveztek, kiemelve, a Sapientia közössége nem társadalmi szerepekre épült, hanem az emberre.
„A nagy katedrálisok mellett a történelem folyamán az egyetemeket is az örökkévalóságnak szánták. A Sapientia is ilyen építmény immár 25 éve: a múltból, a transzilvanista hagyományokból táplálkozik, és eközben a tudományosság előmozdításával, új értékek teremtésével a jövő felé fordul” – fogalmazott az ünnepségen Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke.
Domokos József, a Marosvásárhelyi Kar dékánja az egyetem fejlődéséről beszélve kiemelte, az egyetem mostani elsőéves hallgatói már fiatalabbak a Sapientiánál, így ők saját elmondásuk szerint már el sem tudják képzelni, hogy volt olyan időszak, amikor nem létezett a Sapientia. „Hiszen ők beleszülettek abba a világba, amelyben létezett az Erdélyi Magyar Tudományegyetem, és ezért ők már úgy tervezték a felsőfokú továbbtanulásukat, hogy teljesen természetesnek tartották, anyanyelven is tudnak továbbtanulni itthon különféle szakterületeken.”
Az ünnepi beszédek után következett a díjak kiosztása. Elsőként a Sapientia EMTE Bocskai István-díját adták át, amelyet az egyetem alapításában és fejlesztésében kiemelt szerepet vállaló személyek vehetnek át. A 2023-as évben Bocskai István-díjban részesült Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese, akinek ezúton is megköszönték, hogy hozzájárult az egyetem alapításához, illetve fejlesztéséhez. Tonk Márton rektor többek közt arról beszélt, hogy a díjazott politikus a Sapientia barátja, és ezzel a díjjal részese is ezentúl a sapientiás családnak.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes beszédében kiemelt, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem abban különbözik a többi tudománnyal és tudomány-átadással foglalkozó tanintézménytől, hogy mindezek mellett küldetése a magyar megmaradás is itt, Erdélyben és az egész Kárpát-medencében. „Nem a Sapientia tartozik köszönettel Magyarország kormányának, hanem Magyarország kormánya tartozik köszönettel a Sapientiának azért, hogy példát ad megmaradásból” – fogalmazott a miniszterelnök-helyettes.
Az ünnepség keretében tiszteletbeli professzori címet kapott Bakk Miklós politológus, a Sapientia EMTE Kolozsvári Karának docense, professor emeritus, illetve emerita címet vehetett át Gagyi József és Pletl Rita marosvásárhelyi nyugalmazott professzorok.
A tavaly hagyományteremtő jelleggel elindított gyakorlatnak megfelelően Tonk Márton rektori dicséretben részesítette az adminisztrációban dolgozó sapientiás kollégák közül azokat, akiknek munkája a leghangsúlyosabban járult hozzá az egyetem falai között zajló tevékenységek gördülékenyebb megvalósításához. A Sapientia EMTE Rektori Hivatalának munkatársai közül idén Páll Zita Erasmus-koordinátor tevékenységét jutalmazták, a házigazda Marosvásárhelyi Karról pedig Kovács Gyöngyvér volt kari főtitkár, Lukács Ibolya tanszéki labortechnikus, valamint Ungvári Zsuzsa-Adrienne kari PR-felelős érdemeit emelték ki.