Járványügyi veszélyhelyzetet jelentett be Alexandru Rafila egészségügyi miniszter csütörtökön a légúti megbetegedések és az influenzás esetek számának megnövekedése miatt. Az egészségügyi miniszter szerint azért nem hirdetnek járványhelyzetet, mert ez a koronavírus-járvány idején alkalmazott korlátozó intézkedések újbóli bevezetését tenné szükségessé. Ehelyett inkább ajánlásokat fogalmaznak meg.
Sajtótájékoztatóján Rafila elmondta, az elmúlt időszakban három egymást követő héten folyamatosan nőtt a legúti megbetegedések és az influenzás esetek száma az országban, és ezt a helyzetet valamilyen formában hivatalosítani kell. Ezért az egészségügyi reformokról szóló 2006/1995-ös törvény előírásaira támaszkodva nem járványhelyzetet, hanem járványügyi veszélyhelyzetet hirdetnek ki.
Rafila elmagyarázta: ha járványhelyzetet hirdetne, akkor a pandémia időszakában elfogadott 136-os törvény értelmében automatikusan bizonyos korlátozó intézkedéseket is be kellene vezetni, ami most nem időszerű. Emlékeztetett arra, hogy az egészségügyi minisztérium a gazdaság és a társadalom normális működését helyezi előtérbe, nem kívánja újból bezárni az iskolákat és bevezetni a karantént. „Nem drámai a helyzet, ez egy olyan helyzet, amelyre – ha úgy tetszik – ebben az időszakban még nem volt példa” – jelentette ki.
Hozzátette, hogy a korlátozások bevezetése helyett inkább ajánlásokat fogalmaznak meg a lakosságnak. A lakosság számára általában véve azt javasolják, hogy kerüljék el a zsúfolt helyeket, szellőztessék rendszeresen a zárt helyiségeket, rendszeresen mossák és fertőtlenítsék a kezüket, a felső légúti tünetek megjelenésekor forduljanak háziorvoshoz, és viseljenek maszkot a zárt terekben. Az iskolákban és az óvodákban ismét bevezetik a napi járványügyi ellenőrzést, amelyet a pedagógusokra bíznak, ajánlott a maszkviselés a pedagógusok számára, és esetleg a diákoknak is, emellett fertőtlenítő szereket kell kihelyezni.
A miniszter hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a maszkviselés csak ajánlott, nem kötelező. A munkahelyeken szintén a zsúfoltság elkerülését ajánlják, valamint a maszkviselést, ha nem elkerülhető a zsúfoltság. Az egészségügyi intézményekben az iskolákhoz hasonlóan minden nap megvizsgálják a személyzet egészségügyi állapotát, mindenkinek védőeszközt kell viselnie, aki kapcsolatba kerül a páciensekkel, emellett korlátozzák a látogatásokat. A miniszter szerint a következő napokban egyeztetni fognak a gyógyszergyártókkal és -forgalmazókkal, hogy megoldást találjanak a készletek feltöltésére, különösen a Paractemaol, az Ibuprofen és a Tamiflu esetében.