Az elismerést Bódi Attila Lázadni veletek akartam című regényének színpadra alkalmazásáért kapták.
Portálunk megkeresésére Sebestyén Aba elmondta, Bódi Attila regényének elolvasásakor már érezte, hogy ez a történet színpadra kívánkozik.
Mindenképpen fontos a regényfeldolgozás, hogy ilyen még egyszer ne történhessen meg
Aba elmondása szerint Barabás Olga segítségére nagy szükség volt. Az ő dramaturgiai meglátása sokat tett hozzá az előadáshoz. Kellett hozzá egy női látás – mondja az előadás főszereplő-rendezője. Saját hozzájárulásának az egyik leglényegesebb szerepét abban is látja, hogy sikerült nagyszerű csapatot maga köré gyűjteni. Olyan alkotókat, akik mind fontosak a történet narratívája szempontjából.

Rendkívül nagy dolog ez a díj, amelyet Örkény István özvegye, Radnóti Zsuzsa alapított saját Kossuth díjával járó juttatásából. Megtiszteltetés, hogy egy olyan szakmai zsűri tetszését nyerte el a darab, amelynek tagjai Radnóti Zsuzsa mellett Lőkös Ildikó dramaturg, Csizmadia Tibor rendező, Németh Gábor író és Nánay István színikritikus.
Nánay István már 17 éves korom óta figyeli a munkámat, ő a budapesti előadásunkat látta és terjesztette fel a díjra – teszi hozzá a színész.
a legerőteljesebb reprezentációk a közönség összetételétől függenek
Arra a kérdésünkre, hogy hol érezte a legerőteljesebb visszajelzést, Aba elmondta, az első előadások a Yoric stúdióban rendkívül erősnek bizonyultak, a hely szűkössége és így a közönség közelsége teljesen más hangulatot teremtett. Esetenként könnyeket csalt a jelenlevők szemébe.
De játszottunk szabadtéren Gyulán vagy közelebb, a Teleki Tékában. Ott megint másképp fogadta a közönség. Függ attól, hogy a nézőtéren lévők megélték-e vagy sem azt a kort, tudnak-e személyesen kapcsolódni a történethez. Budapesten például 200-an nézték meg. A közönség soraiban szakmabeliek, civilek, Marosvásárhelyről elszármazottak is voltak, és ott is nagy sikernek örvendett.
Szerintem ez a történet azért is tud megszólítani szélesebb közönséget, mert van a szövegnek egy sajátos humora is. Aminek nagyon örülök, hogy a mai kamaszok is tudnak csatlakozni a történethez, hiszen lételemük a lázadás, így megértik azt – mondja a rendező.
Sebestyén Aba azt is elárulta, hogy áprilisban Sepsiszentgyörgyön a városnapokon lépnek fel. Marosvásárhelyen is terveznek előadásokat, de azokat most már nagyobb terekre szeretnék vinni.
A történet a Ceaușescu-diktatúra utolsó heteiben játszódik. Ennek a reménytelen időszaknak a legmélyebb és legsötétebb bugyrait mutatja meg nekünk a szerző, a legérzékenyebb korosztályon, a kamaszok szemén keresztül. A szereplők: László Csaba, Sebestyén Aba, Szász Csaba itthoni és külföldi előadásai egyeránt rendkívül sikereseknek bizonyulnak. (marosvasarhelyiek.ro)