Rendkívüli korlátozásokat vezetnek be a hatóságok. Tegnap megdőlt a koronavírus-fertőzések számának negatív rekordja. Közel 10.000 személy tesztje lett pozitív.
Az Országos Készenléti Bizottság tegnap késő este állította össze a 30 napra érvényes szigorítások jegyzékét. Ennek értelmében hétfőtől Románia egész területén életbe lép a kültéri maszkviseletre vonatkozó kötelezettség. Az ötödik életévüket betöltött személyek az orrot és szájat takaró maszkot kell viseljenek.
kötelező a kültéri maszkviselet
Az ország egész területére éjszakai kijárási tilalmat vezetnek be. A testület határozata szerint este 11 és reggel 6 óra között csak indokolt esetben hagyhatják el a lakosok otthonaikat.
éjszakai kijárási tilalmat vezetnek be
Indokolt esetnek számít az, ha munkahelyre vagy kórházba kell menni. Utóbbi esetben halaszthatatlan egészségügyi ellátásról vagy gyógyszer-beszerzésről lehet szó. Minden esetben saját felelősségre kitöltött nyilatkozatot kell felmutatni az ellenőrző szerveknek.
A közintézmények, cégek lehetőségeik szerint távmunkára kell küldjék alkalmazottaikat. Amennyiben ez nem megoldható, ott a dolgozókat legalább két csoportra kell osztani. Az egyik csoport munkaidejének vége és a következő csoport munkaidejének kezdése között legalább egy órának kell eltelnie.
távmunka és online oktatás
A Készenléti Bizottság javasolja ugyanakkor az élelmiszerpiacok csarnokainak és az ócskapiacoknak a bezárását. A vásárok szervezésének elhalasztását. A napipiacok kültéren tovább működhetnek, a vonatkozó szabályok betartásával.
a napipiacok kültéren tovább működhetnek
A kereskedelmi egységek hajnali 5 és este 9 óra között tarthatnak nyitva. 21 óra és 05 között csak azok az egységek működhetnek, amelyek házhozszállítási tevékenységet folytatnak.
A gyógyszertárak, töltőállomások nyitvatartási ideje nem változik, de ott is szigorúan be kell tartani a járvány terjedésének megelőzését szolgáló szabályokat.
A testület javaslatait kormányrendeletbe foglalják. (marosvasarhelyiek.ro)

