Június 3.-a „drótszamarazók” világnapja, döntötte el 2018-ban az ENSZ Közgyűlése.
Ezzel első sorban a kerékpározás hasznosságára és fontosságára próbálja meg felhívni a figyelmet.
A kétkerekű közlekedés a fenntartható fejlődés szimbólumaként jelenik meg, mint alternatív közlekedési eszköz, amely segítségével csökkenthető a túlzott forgalom és a légszennyezés a nagyvárosokban. Ugyanakkor nem elhanyagolandó tényező az egészséges életmódra való nevelésben játszott szerepe. Mindezekről mi is írtunk ITT, annak kapcsán, hogy a biciklizés a jelenlegi legjobb távolságtartó utazási eszköz a koronavírus-járvány ideje alatt.
Marosvásárhely, te biciklis város!
– sóhajthatnánk fel elégedetten, hogy ha minden kerékpársávra vonatkozó választási ígéretnek csak az 1%-a megvalósult volna…
A volt Székelyvásárhely kesze-kusza utcáival is nyugodt légkört jelenthetne a bicajozók számára. Amennyiben az elmúlt 20 év során lett volna egy fikarcnyi akarat is a kerékpársávok megépítésére, kialakítására. Azaz akarat volt, de el is halt az ígérgetések szintjén…
Vegyük csak számításba, hány kerékpársávunk van:
- Szabadság utca, Medgyesfalvától a Cukorgyári letérőig, kb. 1 km.
- Jeddi út, a helységnévtáblától a Számológépgyári feltérőig, kb. 1 hepehupás km.
- Turbina part, sehonnan indul, a híd mellől, sehová érkezik, a vasúti sín szakítja ketté és a Hangya utcánál ér véget, 650 méter, mínusz a vasútátjáró.
- Madách Imre utca-Levendula utcán át a Szabadság utcáig, kb. 700 méter.
- Hídvég utca, a Marosszentkirályt jelző tábláig, kb. 750 méter, villanyoszlopokkal a közepén és rendszeresen ott parkoló gépkocsikkal tarkítva
És nagyjából ennyi… na jó, tegyük hozzá a Somos-tetőn található „játék” bicikliutat, mely sokáig a város egyetlen kerékpárútjának volt elkönyvelve.
Legfennebb 4 és fél kilométer, nagy jóindulattal 6000 méter!!! Egy olyan városban, amelyben az emberek szeretik a mozgást, szeretik a szabadban való járkálást. Ne vegyük bele ebbe a számításba az erdőben „kialakított” kerékpáros útvonalat, az inkább a túrázást segíti elő, mint a munkába, vásárlásba járást.
És megint az ígérgetések! Hiszen kampány van. Lesz egy biciklis út a November 7 és a Cornisa negyedben, amely ugyanúgy sehonnan sem indul, sehová sem érkezik, ráadásul olyan „bakikkal” van tele, mint hogy nincs átjáró elképzelve a Párkány negyed és az Orvosi egyetem között. Márpedig, ha valaki, akkor az érintett negyedekben lakó egyetemisták használhatnák a legtöbbet az elképzelt sávokat. Európai Úniós pénzből!
Marosvásárhelyen, az önkormányzat legutóbb február elején foglalkozott kerékpársávokkal, akkor a város vezetése egy olyasvalaki tervezetét próbálta a tanácsosok torkán lenyomni, aki – saját bevallása szerint – nem biciklizik.