Egy új Eurobarométer felmérés szerint az összes uniós polgár 94%-a véli úgy, hogy fontos a környezet védelme. A megkérdetett romániai válaszadók közül 87% válaszolt igennel.
Ugyanakkor a romániaiak az európai átlagnak megfelelő arányban (45% vs 46%) gondolják azt, hogy a levegő szennyezettsége a legégetőbb kérdés a környezetvédelemben, viszont az európai átlag ennél magasabb arányban – 53%.ban – a klímaváltozást tartja a legfontosabbnak, Romániában ez az arány csupán 35%.
A válaszadók több mint háromnegyede (78%-a) gondolja úgy, hogy a környezetvédelmi kérdések közvetlen hatással vannak mindennapi életére és egészségére. Erről szinte minden EU államban hasonló arányban vélekednek.
Tízből több mint nyolc polgár aggódik a mindennapos termékekben jelen lévő vegyi anyagok hatása miatt. Emellett a polgárok 91%-a nyilatkozott úgy, hogy az éghajlatváltozás komoly problémát jelent az EU-ban. A megkérdezettek 83%-a szerint a környezet védelméhez európai jogszabályokra van szükség.
A ma közzétett Eurobarometer felmérés eredményeiből kiderül, hogy a polgárok szerint többet kell tenni a környezet védelme érdekében. Úgy vélik, a felelősséget a nagyvállalatoknak és az iparnak, a nemzeti kormányoknak és az EU-nak, valamint maguknak a polgároknak megosztva kell viselniük. A megkérdezett polgárok úgy vélik, hogy a környezeti problémák kezelésének leghatékonyabb módja az, ha „változtatunk fogyasztási szokásainkon” és „változtatunk termelési és kereskedelmi módszereinken”.
A felmérés megállapításai szerint a három legfontosabb környezetvédelmi kérdés: az éghajlatváltozás, a levegőszennyezés és a hulladék.
Általános az egyetértés abban, hogy alapvető változásokra lehet szükség. A több mint 27 000 megkérdezett személy csaknem egyöntetűen támogatja a műanyaghulladék-mennyiség és a szemetelés csökkentésére irányuló intézkedéseket. A polgárok véleménye szerint a termékeket úgy kell megtervezni, hogy az megkönnyítse a műanyagok újrafeldolgozását; az iparnak és a kiskereskedőknek erőfeszítéseket kell tenniük a műanyag csomagolás visszaszorítása érdekében; az embereket meg kell tanítani arra, hogyan termelhetnek kevesebb műanyaghulladékot; a helyi hatóságoknak pedig több és jobb átvételi helyet kell biztosítaniuk a műanyaghulladékok gyűjtésére.
A felmérés vizsgálta a ruházati iparral kapcsolatos attitűdöket is, és megállapította, hogy az embereket e téren komolyan aggasztják a környezetvédelemmel és a munkakörülményekkel kapcsolatos problémák. A válaszadók szerint kívánatos lenne, ha a ruházati termékek tartósabban használhatók lennének, és újrafeldolgozható anyagokból készülnének.
Ezt a felmérést 2019. december 6. és 19. között végezték az akkor még 28 uniós tagállamban. Összesen 27 498 – különböző társadalmi és demográfiai csoportokból kiválasztott – személyt kérdeztek meg otthonukban személyes beszélgetés keretében, a válaszadók anyanyelvén. (marosvasarhelyiek.ro)